Premier Mateusz Morawiecki: Potrzebny jest nam nowy plan Marshalla

Premier Mateusz Morawiecki na  konferencji 21 kwietnia 2020 r. powiedział, że ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób. Dodał, że Europie potrzebny jest nowy plan Marshalla, który pozwoli ocalić miejsca prac.

Szef rządu podkreślił, że wszystkie działania rządu od początku epidemii służą celom zdrowotnym, zmniejszeniu rozprzestrzeniania koronawirusa, a także zachowaniu miejsc pracy.

„Jeden z raportów jednej z bardzo dużych instytucji zachodnich mówi o tym, że Polska na ratowanie miejsc pracy przeznaczyła jeden z najwyższych procentów PKB; jeden z największych możliwych poziomów finansowania ze wszystkich państw europejskich” – podkreślił premier. „Nasza tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy” – dodał Morawiecki.

„We współpracy z partnerami społecznymi będziemy robili wszystko, żeby ocalić jak najwięcej miejsc pracy i odtworzyć nowe miejsca pracy w nowej sytuacji gospodarczej, w nowej rzeczywistości gospodarczej, w której, mam nadzieję, już wkrótce odnajdziemy się po zwalczeniu głównej fali epidemii koronawirusa” – mówił szef rządu.

Plan Marshalla na miarę XXI wieku

Premier poinformował na konferencji prasowej we wtorek, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen „o elastyczności instrumentów przeznaczanych na ratowanie miejsc pracy”. „Przede wszystkim apelowałem również o nowe środki, bo zgodziliśmy się co do tego, że wszystkie nasze działania dzisiaj są bardzo potrzebne, ale to jest dopiero pierwszy krok, pierwszy może kilometr w maratonie” – zaznaczył szef rządu.

Jego zdaniem, czeka nas na pewno długa droga do wypracowania „najbardziej odpowiedniej polityki gospodarczej, która pozwoli również za pół roku, za rok, za dwa lata uratować miejsca pracy; odtworzyć je w nowych kształcie”. Morawiecki podkreślił, że konieczne jest zreorganizowanie porządku gospodarczego w Europie. ”
Oświadczył, że „nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą, niż można powiedzieć, drugi plan Marshalla”. „Plan Marshalla na miarę XXI w. to plan, który ma pozwolić nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie” – podkreślił premier.

Źródło: PAP za Bankier.pl