Powrót łączenia podróży służbowych z wypoczynkiem
Ponowne otwarcie hoteli sprawiło, że wielu pracowników znów planuje wyjazdy służbowe. Bleisure, czyli łączenie podróży biznesowych z wypoczynkiem, jest dodatkowym bodźcem do rozwoju sektora mobilności osób i turystyki. Jak pokazuje badanie przeprowadzone dla Avis Polska – jednego z liderów rynku wynajmu samochodów – takie rozwiązanie było popularne w Polsce jeszcze przed pandemią Covid-19. Teraz eksperci spodziewają się powrotu tego trendu, ponieważ wiele osób potrzebuje wypoczynku po długim okresie bez podróżowania.
Jak pokazują wyniki badania na temat bleisure, przeprowadzonego dla Avis Polska, dotychczas na takie rozwiązanie przynajmniej raz zdecydowało się 60% ankietowanych.
– Spodziewamy się, że liczba osób wydłużających swój wyjazd służbowy o weekend lub kilka dni urlopu będzie rosła. Podróżujący chcą maksymalnie wykorzystać wyjazd, gdy tylko pozwalają na to przepisy związane z pandemią. Trendowi sprzyja też fakt, że co piąty spośród badanych Polaków przyznał, że nie łączył jeszcze podróży biznesowej z wypoczynkiem, ale zamierza to zrobić – podkreśla Sascha Hümmerich, dyrektor generalny Avis Budget Group na Polskę i Czechy.
Wypoczynek blisko biznesu
Wiele dużych miast w Polsce jest położonych w pobliżu atrakcji turystycznych i miejsc o wyjątkowych walorach przyrodniczych. W odległości kilkudziesięciu kilometrów i około godziny jazdy samochodem z Warszawy, Wrocławia czy Gdańska z łatwością znajdziemy ustronne miejsca do odpoczynku, z dala od miejskiego zgiełku i tłumów, których warto unikać w czasie pandemii. W okolicy Warszawy to na przykład agroturystyka nad Bugiem, w pobliżu Gdańska urokliwe domki nad kaszubskimi jeziorami, a Wrocławia pensjonaty w Dolinie Baryczy.
Jednak do wielu spośród małych miejscowości turystycznych nie dociera transport publiczny. W przypadku wyjazdu biznesowego ten problem najczęściej rozwiązuje auto – własne lub wypożyczone w ramach coraz popularniejszego najmu długo lub krótkoterminowego. Samochód jako indywidualny środek transportu to również rozsądny wybór, bo sprzyja zachowaniu dystansu społecznego.
Auto gwarantuje większe bezpieczeństwo w czasie pandemii
– Auto jako indywidualny środek transportu gwarantuje większe bezpieczeństwo w czasie pandemii i stanowi alternatywę dla innych sposobów przemieszczania i mobilności. W Avis samochody podlegają dodatkowym procedurom mycia, aby zapewnić jeszcze lepsze standardy sanitarne. Poza tym, dzięki Digital Check-In, czyli odprawie samochodu online, ograniczamy kontakt klienta i naszych pracowników do absolutnego minimum – podkreśla Sascha Hümmerich z Avis Budget Group. – Oprócz bezpieczeństwa samochód daje również większą elastyczność – możemy wybrać najbardziej odpowiedni pojazd na potrzeby danego wyjazdu, a także dojechać niemal w dowolne miejsce. W tych niepewnych czasach zwiększyliśmy również elastyczność rezerwacji. Klienci mogą je dokonywać, mając pewność, że jeśli nagła sytuacja pokrzyżuje plany, będą mieć możliwość zmiany lub anulowania rezerwacji samochodu nawet 24 godziny przed dniem rozpoczęcia wynajmu i otrzymać pełen zwrot kosztów – podkreślił Sascha Hümmerich.
***
O badaniu:
Badanie przeprowadzone we wrześniu 2019 roku przez agencję SW Research na zlecenie Avis Polska na próbie 529 osób, które na przestrzeni minionych 12 miesięcy korzystały z usługi wynajmu auta podczas podróży służbowej.
O Avis:
Avis działa od 1946 roku. Jest jedną z najbardziej znanych i największych na świecie marek wypożyczalni samochodów z około 5 500 oddziałami w około 180 krajach. Avis szczyci się długą historią innowacji w branży wynajmu samochodów i jest jedną z czołowych marek pod względem lojalności klientów. Avis należy do Avis Budget Group, Inc., notowanej na NASDAQ, która działa i licencjonuje swoją markę na całym świecie. Oddział Avis w Polsce funkcjonuje od 1991 roku.