Aktualności

Polska liderem Europy w poprawie jakości życia

Polska zajmuje 30. miejsce w świecie pod względem jakości życia oraz dokonywanego postępu w tej dziedzinie, jak wynika z najnowszego raportu SEDA (“Ocena zrównoważonego rozwoju gospodarczego 2016″) przeprowadzonego przez międzynarodową firmę doradczą BCG. Pod względem tempa poprawy jakości życia jest na pierwszym miejscu w Europie. 

“Polska, w ocenie SEDA, znajduje się na 30. miejscu na świecie – zdecydowanie wyżej, niż wynikałoby to z poziomu PKB przypadającego na mieszkańca (pod względem PKB per capita w 2015 r. wg Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska znajdowała się na 43. pozycji na świecie)” – czytamy w raporcie.

Według raportu, Polska w najszybszym tempie dokonuje poprawy jakości życia wśród wszystkich krajów UE i uplasowała się pod tym względem na 36. miejscu na świecie, ale z 67 punktami jest pierwszym pod względem tempa zmian krajem w Europie. “Naszym osiągnięciem jest również przełamanie typowej, negatywnej zależności pomiędzy wzrostem gospodarczym i stanem środowiska – w Polsce, równolegle z rozwojem ekonomicznym, następuje poprawa stanu środowiska” – czytamy dalej.

 

Eksperci podkreślają, że za wzrost gospodarczy państwa płacą pogorszeniem stanu środowiska naturalnego oraz zdrowia obywateli. “Na tym tle Polska jest wyjątkowym przypadkiem kraju, w którym udało się pogodzić wzrost gospodarczy z poprawą stanu środowiska” – głosi raport.

W raporcie wskazano ponadto największe bariery w osiągnięciu poprawy jakości życia, do których należy poziom wynagrodzeń i rynek pracy. W tych kategoriach Polska zajmuje odpowiednio 21. i 24. miejsce wśród innych krajów UE.

Na liście państw regionu, które wyprzedziły Polskę w ogólnym rankingu znajduje się Słowenia z 22. pozycją w świecie, Estonia (24. pozycja), Czechy (25.). Cały ranking otwiera otwiera Norwegia, która wyprzedza inne kraje w niemal każdej kategorii.

Indeks SEDA bierze pod uwagę wskaźniki z trzech obszarów: ekonomicznego (dochód na obywatela, stabilność gospodarczą kraju, poziom zatrudnienia), inwestycyjnego (infrastruktura, system edukacji i opieki zdrowotnej) oraz zrównoważonego rozwoju (stan środowiska, instytucje rządowe, społeczeństwo obywatelskie, dystrybucja dochodów).

źródło: ISB Newsa za Bankier.pl