Światowa Firma

Polska goni azjatyckie tygrysy

W najbliższych trzech latach nasz eksport będzie rósł w tempie 9 proc. rocznie. Wyprzedzą nas tylko gospodarki z Azji, i to nieliczne.

Mimo wojny na Ukrainie polscy eksporterzy mają przed sobą bardzo dobre perspektywy — twierdzą analitycy brytyjskiej firmy badawczej Oxford Economics i banku HSBC.

Według ich prognoz, w latach 2014-16 nasz eksport będzie rósł średnio w tempie 9 proc. rocznie. To jeden z najwyższych wyników ze wszystkich 25 państw branych pod uwagę w badaniu. W Europie nie mamy sobie równych (druga w kolejności Wielka Brytania ma prognozę na poziomie niespełna 5 proc.), a na świecie wyprzedzają nas tylko dynamiczne azjatyckie machiny eksportowe: Wietnam, Indie, Korea i Turcja, gdzie zagraniczna sprzedaż ma rosnąć o 10-11 proc.

Zdaniem autorów raportu, nasz eksport ma lepsze perspektywy nawet niż szybko rosnące Malezja i Indonezja i porównywalne z Chinami czy Meksykiem.

Analitycy Oxford Economics i HSBC oceniają, że największy potencjał do wzrostu eksportu ma branża producentów maszyn, w tym samochodów. Ten dział przemysłu ma odpowiadać za ponad 40 proc. prognozowanego wzrostu polskiego eksportu (czyli z prognozowanych 9 proc. aż 4 pkt proc. mają być jego zasługą).

Cały artykuł w „Pulsie Biznesu” lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.