Światowa Firma

Polska 6. producentem mebli na świecie

Polska jest szóstym producentem mebli na świecie. Szacuje się, że w 2015 roku wartość eksportu z tego tytułu wyniosła blisko 9 miliardów euro. To 400 milionów więcej niż rok wcześniej. 90 procent produkcji mebli sprzedawanych jest za granicę.

Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Jan Szynaka podkreśla, że nasza oferta jest bardzo szeroka. „Od mebli dla Kowalskiego po wyposażenie biurowców, hoteli, bardzo mocno rozwija się też sprzedaż produktów tapicerowanych” – dodał.

Coraz częściej producenci korzystają z usług polskich projektantów mebli, choć z pewnym zastrzeżeniem. „Wiele zakładów realizuje zlecenia zewnętrzne, bazują na wzorach z góry założonych, ale od 2-3 lat wzory polskich projektantów są coraz bardziej popularne w rodzimej produkcji” – wyjaśnia prezes Izby.

Naszym głównym odbiorcą są Niemcy. W przemyśle meblarskim w Polsce zatrudnionych jest blisko 160 tysięcy osób. Głównym producentem mebli na świecie są Chiny, drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone a trzecie Niemcy.

W marcu w Poznaniu odbędą Międzynarodowe Targi Meblowe.

źródło IAR za Bankier.pl