AktualnościDla Zdrowia

Piesi z pierwszeństwem na przejściu. Ruszy kampanię informacyjna o zmianach w przepisach

Planujemy ogólnopolską kampanię informacyjną o nadchodzących zmianach w prawie o ruchu drogowym – poinformował PAP dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik. Kampania dot. m.in. poprawy bezpieczeństwa na przejściach ma być jedną z największych w historii KRBRD.

Na początku marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchy drogowym. Zgodnie z ustawą, pieszy zachowujący szczególną ostrożność, wchodzący na przejście dla pieszych ma mieć pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Regulacja wprowadza również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednolica do 50 km/h dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia. Nowe przepisy wejdą w życie w dniu 1 czerwca 2021 roku.

Odnosząc się do zbliżającego się terminu wejścia w życie wspomnianych przepisów, dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik poinformował, że KRBRD planuje przeprowadzenie bardzo dużej – jednej z największych w dotychczasowej historii Rady – kampanii informacyjnej.

Dodał, że obecnie toczą się w tym zakresie postępowania o udzielenie zamówień publicznych. „Zgodnie z prawem realizujemy postępowania, które wyłonią odpowiednich wykonawców do tego, aby zrealizować poszczególne elementy kampanii nie tylko przez zakup czasu antenowego i realizacji działań w social media, ale też działań informacyjno-promocyjnych” – powiedział.

Romik dodał, że KRBRD chce przede wszystkim apelować i tłumaczyć, w jaki sposób zbliżające się zmiany w prawie o ruchu drogowym powinny być przez wszystkich uczestników ruchu stosowane, aby osiągnąć „radykalną poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego również na przejściach dla pieszych”.

źródło: PAP za Bankier.pl

#BezpieczeństwoRuchuDrogowego #dlazdrowia #europejskiezdrowie