Piątkowski: Polska gospodarka jest jak Bayern Monachium

Mamy mocne ekonomiczne mięśnie, superkonkurencyjną gospodarkę. Nie przypadkiem przez kolejny kryzys przechodzimy lepiej niż inni – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekonomista, profesor Akademii Leona Koźmińskiego Marcin Piątkowski.

We wtorkowej rozmowie ekonomista zapytany o stan polskiej gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa, powiedział: „Polska cały czas dogania Zachód w szybkim tempie. Nie bez powodu od 30 lat jesteśmy europejskim liderem wzrostu. W tym czasie potroiliśmy nasz dochód narodowy na mieszkańca. Na szczęście, w czasie epidemii nasze PKB według prognoz skurczy się najmniej wśród wszystkich dużych gospodarek w UE. Cały czas pozostaniemy europejskim liderem wzrostu. Szkoda jednak, że będziemy nadganiać Zachód ze złych powodów. Wszędzie PKB się kurczy, a nie rośnie”.

Na uwagę, że awansując, „trochę korzystamy” z nieszczęścia innych, Piątkowski odparł, że „w ekonomii jest trochę jak w sporcie”.

„Bayern Monachium wygrał ostatni finał ligi mistrzów z PSG nie tylko dlatego, że był lepszą drużyną, ale też dlatego, że PSG zmarnowało wiele okazji na zdobycie gola. Podobnie jest tutaj. Nadgonimy innych, bo u nich PKB spadnie nawet o 10 proc., a może i więcej. U nas spadnie 4 proc. albo mniej. Nadganiać będziemy szczególnie kraje południa Europy, dużo szybciej niż nam się wydawało” – mówił profesor Akademii Leona Koźmińskiego.

Jak zaznaczył, pod względem PKB na mieszkańca jesteśmy najbliżej Zachodu w historii. „Od ponad 10 lat piszę i mówię, że Polska dopiero teraz przeżywa swój prawdziwy złoty wiek. Nie w XVI w., kiedy dotyczył on tylko 5 proc. najbogatszej części społeczeństwa, a reszta była pańszczyźnianymi niewolnikami. Złoty wiek trwa teraz. Mamy najkrótszy dystans, w jakości życia, w stosunku do Zachodu. Trzeba zrobić wszystko, żeby ten złoty wiek stał się całym wiekiem, nie tylko okresem 30 lat” – powiedział „Rz” Marcin Piątkowski.

źródło: „Rzeczpospolita”, PAP.Bankier.pl