Ogrodzenia budowlane tymczasowe, czyli jak zabezpieczyć plac budowy przed nieuprawnionymi osobami?
Budowa domu, bloku, osiedla czy budynku użyteczności publicznej to niemałe wyzwanie. Każdy inwestor, jeszcze zanim zaczną się realne prace na działce, musi zadbać o wiele zagadnień. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy, głównie dużego, głównie w mieście, przed przechodniami, ciekawskimi obserwatorami czy nieświadomymi ludźmi, którzy mogliby zrobić sobie krzywdę, nieopatrznie wchodząc na teren inwestycji. Aby zabezpieczyć taki teren, wystarczy zdecydować się na zakup lub wypożyczenie ogrodzenia budowlanego. Jakie ogrodzenia dostępne są na rynku? Czy prawo reguluje to zagadnienie? Sprawdź, dlaczego w ogóle warto pochylić się nieco nad tym zagadnieniem!
Czy prawo określa zabezpieczenie terenu budowy?
Przepisów dotyczących budownictwa jest sporo, ale czy którykolwiek z nich dotyczy zabezpieczania placu inwestycji? Oczywiście, że tak! Zgodnie z obowiązującymi zapisami odgrodzenie miejsca budowy nie leży wyłącznie w gestii inwestora, jego preferencji czy chęci. Jest to jego obowiązek. Najkorzystniej dla inwestora, jak i dla osób stykających się na co dzień z tym miejscem, jeśli jest możliwość postawienia ogrodzenia budowlanego. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie jest to możliwe. Wtedy wystarczy zadbać o tablice ostrzegawcze bądź zagwarantować stały nadzór nad tym, kto zbliża się do placu budowy, kto na niego wchodzi i czy są to osoby upoważnione do tego, czy jednak nie.
Przepisy nie zawierają jednak konkretnych informacji dotyczących materiałów czy sposobu wykonania ogrodzenia. Dla inwestora najszybszym i najlepszym sposobem będzie wykorzystanie ogrodzenia budowlanego wypożyczonego bądź wykupionego na własny użytek, jeśli planowane są dalsze inwestycje w przyszłości.
Ogrodzenia budowlane nie mogą mieć mniej, niż 1,5 metra wysokości. Konstrukcja nie może zawierać wystających, ostrych elementów, które mogłyby w jakikolwiek sposób zagrozić przechodniom lub pracownikom. Podstawowe typy ogrodzeń dostępnych na rynku, które znajdziesz w ofercie marki www.aleogrodzenia.pl, to ogrodzenia pełne z blachy czy ogrodzenia ażurowe.
Jakie ogrodzenia budowlane znajdziemy na rynku?
Najpopularniejsze typy ogrodzeń, z jakich mogą korzystać inwestorzy to ogrodzenia budowlane pełne oraz ogrodzenia ażurowe. Pierwszy typ ogrodzeń wykonany jest ze stalowej ramy. Najczęściej jest ona wypełniona blachą falistą. Co ciekawe, ogrodzenia te cechują się wysokimi parametrami ochronnymi. Są odporne na szkodliwe czynniki, chronią przed niepożądanymi osobami, które chciałyby pokazać się na placu budowy, a ponadto są bardzo trwałe i zapewniają pracownikom budowlanym prywatność. Ogrodzenia pełne są cięższe od ogrodzeń ażurowych, co w pewnych momentach może okazać się zaletą, a w innych wadą. Nie zostaną wywrócone zbyt łatwo przez wiatr, natomiast ich montaż będzie bardziej czasochłonny.
Ogrodzenia budowlane ażurowe to kolejna propozycja, bardzo często rozważana przez inwestorów. Są lekkie, można je ekspresowo zamontować i równie szybko zdemontować. Transport elementów tego ogrodzenia nie jest niczym trudnym, a siatka przepuszcza powietrze i nie zasłania wszystkiego, co dzieje się na terenie budowy. Brak pełnego wypełnienia jest wadą, ponieważ nie ma ochrony przed pyłem, piaskiem czy kurzem. Są dobrym wyborem w miejscach, gdzie widoczność jest bardzo pożądana, np. jeśli inwestycja ma miejsce na skrzyżowaniu dróg.
Sprawdź, dlaczego dobrze byłoby skorzystać z ogrodzeń tymczasowych budowlanych
Nie rezygnuj z wykorzystania tymczasowego ogrodzenia budowlanego, ponieważ niesie to ze sobą wiele korzyści. Chroni Ciebie, jako inwestora, przed ewentualną karą, nawet w momencie wypadku. Choć na początku ogrodzenie budowlane może okazać się nie do końca potrzebną inwestycją, na pewno wykorzystasz je wielokrotnie. A jeśli to Twoja jedyna budowa, możesz je wypożyczyć, zamiast kupować. Ogrodzenie budowlane jest elastyczne, w każdej chwili można je przesunąć, zmienić ustawienie przęseł, a jednocześnie zapewnić odpowiednią ochronę swojej inwestycji.
Materiał partnera