Aktualności

Nie będzie jednolitego podatku

Jednolity podatek nie wejdzie w życie. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, na czele którego stoi minister Mateusz Morawiecki, podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tym pomysłem.

– Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za” i „przeciw”, zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego – oświadczył wicepremier Mateusz Morawiecki, przewodniczący KERM.

Komunikat informujący o zakończeniu prac dziś rano ukazał się na stronie internetowej ministerstwa finansów. Tzw. jednolity podatek miał złączyć w jedną daninę wszystkie obecne podatki nakładane na pracę: tzw. składki na ZUS i NFZ oraz PIT. Idea jednolitego podatku pojawiła się jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej.

– W listopadzie zobowiązaliśmy się, że do końca roku rząd zajmie ostateczne stanowisko w sprawie reformy podatkowej polegającej na ewentualnym wdrożeniu rozwiązania systemowego w postaci tzw. jednolitego podatku. Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna – stwierdził Morawiecki.

źródło: Bankier.pl