Światowa FirmaWielcy Modernizatorzy

MLEKPOL i Europejski Bank Inwestycyjny podpisali umowę kredytową na budową fabryki

Dokument o współfinansowaniu jednego z najnowocześniejszych Zakładów Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Polsce podpisali 21 grudnia 2016 r. w Grajewie Zarząd SM MLEKPOL: Edmund Borawski – Prezes Zarządu, Sławomir Olszewski – Wiceprezes Zarządu i Józef Wysocki – członek Zarządu. EBI reprezentowali Ilona Kotecka Fernandes i Angel Ferrero.

Rozwój Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL jest priorytetem naszej strategii. Krokiem milowym na tej drodze jest budowa Zakładu Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie. Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej i współfinansowaniu inwestycji w ramach tak zwanego Planu Junckera przez Europejski Bank Inwestycyjny stawiamy ten krok pewniej. Współpraca układa się bardzo dobrze o czym niech świadczy podpisana dzisiaj umowa.– powiedział Edmund Borawski, Prezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie.

Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL wybuduje Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie na gruncie włączonym do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedsięwzięcie współfinansowane jest kredytem Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 50 mln EUR w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Planowana wydajność zakładu to 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. Łączna powierzchnia budynków produkcyjnych to 20 tys. m.kw. Łączna kubatura – 360 tys. m.sześc.

Wykonawcą części budowlanej jest firma Budimex SA. Technologię dostarczy GEA Polska. Planowane uruchomienie inwestycji to rok 2018, natomiast pełna zdolność produkcyjna zostanie osiągnięta w połowie 2019 roku.

W ZPSWM produkowane będą m.in. tak wyspecjalizowane produkty jak białka serwatkowe i mleczne charakteryzujące się dużą czystością oraz produkty wymagające zachowania najwyższych standardów jakościowych z linii baby food. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 400 mln zł.

Zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie około 160 osób.

 

Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu  w V edycji Konkursu Wielki Modernizator Polski 2016 i w IV edycji Konkursu Światowa Firma 2016  na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego i Urzędów Celnych. Z informacji z Urzędów Celnych wynika, że Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie w 2014 r. eksportowała swoje produkty do 50 krajów.