Mężczyźni wydają na walentynki więcej pieniędzy niż kobiety

Dzień św. Walentego (14 lutego) kojarzy się z zakochaniem i okazywaniem miłości. Mimo to większość Polaków nie obchodzi walentynek. Nie czujemy takiej potrzeby? A może nie podoba nam się komercyjna otoczka towarzysząca temu świętu?

Nie tylko single nie obchodzą

Jak wynika z badania Barometr Providenta, w tym roku walentynki zamierza świętować jedynie 39% Polaków. Co skłania nas do rezygnacji z obchodzenia tego dnia? Bardzo częstym powodem jest przekonanie, że jest to święto dla ludzi młodych i to oni, jeśli chcą, mogą je celebrować. Zbliżony odsetek (ok. 25%) respondentów, dla których walentynki to dzień jak co dzień, uważa z kolei, że miłość powinno się okazywać drugiej osobie tak samo czule każdego dnia i 14 lutego nie ma potrzeby robienia wyjątku. Niektórym nieobchodzącym walentynek przeszkadza komercyjny charakter tego święta, innym – to, że nie jest ono zakorzenione w polskiej tradycji i kulturze. Niestety trzeba również wspomnieć o grupie badanych, która nie świętuje tego dnia tylko z powodu nie najlepszej sytuacji materialnej – walentynki wiążą się na ogół z wydatkami. Poza tym są oczywiście osoby samotne, które po prostu nie mają z kim dnia św. Walentego w szczególny sposób spędzić.

Romantyczni Lubuszanie

Popularność obchodzenia walentynek nie jest w naszym kraju wszędzie taka sama. „Na mapie Polski mamy bardziej i mniej romantycznych mieszkańców. Najbardziej romantyczni okazują się mieszkańcy województwa lubuskiego. W tym województwie walentynki będzie celebrowała niemal co druga osoba (dokładnie 49%). Na drugim biegunie znajdują się mieszkańcy województwa małopolskiego (tylko 21%)” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Mężczyźni wydadzą średnio o 20 zł więcej

Obchodzenie walentynek nie ogranicza się naturalnie do powiedzenia drugiej osobie „kocham Cię”. Jakie plany mają Polacy na ten dzień najczęściej? 26% badanych pójdzie ze swoją sympatią na kolację, 23% – obdaruje ją słodyczami, 21% – wręczy jej kwiaty, a 5% – wyśle do niej walentynkową kartkę. A co, jeśli chodzi o wydatki związane ze świętem zakochanych? Jak stwierdza Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska: „Wydamy średnio ok. 90 zł. Jest nieznaczna różnica między mężczyznami a kobietami. Mężczyźni na walentynki wydadzą ok. 100 zł, natomiast kobiety – ok. 80 zł”.