Aktualności

Mali i średni przedsiębiorcy w obliczu JPK

Jeszcze tylko kilka dni mają małe i średnie przedsiębiorstwa, aby przygotować i przesłać do urzędów skarbowych Jednolity Plik Kontrolny zawierający ewidencję sprzedaży i zakupu VAT. Termin przekazania plików upływa w tym miesiącu 27 lutego 2017 roku. Raport musi zawierać faktury sprzedaży i zakupu wykazane w deklaracji VAT za styczeń tego roku.

Dodatkowo duże firmy muszą być przygotowane na przedstawienie struktur obejmujących księgi rachunkowe, magazyny, faktury VAT, podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję ryczałtową na żądanie organów podatkowych.

Kogo objął obowiązek JPK?

1 stycznia 2017 roku weszły w życie przepisy zobowiązujące małe i średnie firmy prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych do dostarczania JPK_VAT. Jak sprawdzić, czy nasza firma również podlega temu obowiązkowi?

– Przedsiębiorcy mają jeszcze kilka dni na przesłanie JPK, ale najpierw powinni upewnić się, czy w ogóle te zmiany w przepisach ich objęły. Aby to sprawdzić, należy wziąć pod lupę następujące kryteria: średnioroczne zatrudnienie, roczny obrót netto lub roczną sumę aktywów bilansu. Dwa z nich muszą zostać spełnione równocześnie w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Wskaźnik, który zawsze jest brany pod uwagę to liczba pracowników a w drugiej kolejności obrót lub suma aktywów -mówi Monika Litwicka, projektant systemów Comarch ERP.

Jak to wygląda w praktyce, tłumaczy Władysław Varga z biura podatkowego Taxpoint:

– Małym przedsiębiorstwem jest firma, w której pracuje mniej niż 50 osób, a jej roczne obroty netto lub suma aktywów nie przekraczają 10 mln euro. Natomiast średnie przedsiębiorstwo zatrudnia maksymalnie 249 osób i osiąga roczny obrót do 50 mln Euro lub roczna suma aktywów wynosi nie więcej niż 43 mln Euro.

Elektroniczne okienko

Celem wprowadzenia JPK przez Ministerstwo Finansów miało być ułatwienie życia podatnikom. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów ujednolicony został format dokumentu zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT, co rozwiało wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Do tej pory ustawodawca nie określał jasno, jak taki raport powinien wyglądać. Teraz przedsiębiorcy szybko i wygodnie mogą wysłać pliki za pomocą programów komputerowych, które są wyposażone w funkcjonalność JPK, zgodną z wytycznymi ministerstwa. Tak przygotowany plik JPK_VAT można składać tylko drogą elektroniczną, za pomocą nowego interfejsu komunikacji zdefiniowanego na stronie Ministerstwa Finansów. Można to zrobić za pomocą nowej aplikacji przygotowanej przez MF, albo szybciej bezpośrednio z programów finansowo-księgowych które maja taką możliwość. Dokumenty muszą być skompresowane, zaszyfrowane, zapisane w formacie XML a ściśle określonej strukturze, a wielkość poszczególnych archiwów nie może przekraczać 60 MB.

– Z kolei pliki, które duzi przedsiębiorcy mają dostarczyć na żądanie organów podatkowych w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego, czyli JPK_WB (wyciągi bankowe), JPK_KR (księgi rachunkowe), JPK_MAG (magazyn), JPK_FA (faktury), JPK_PKPIR (podatkowa księga przychodów i rozchodów) oraz JPK_EWP (ewidencja ryczałtowa) mogą być zapisane i przekazane dowolnym nośnikiem typu pendrive, dysk, płyta DVD, itp. – uzupełnia Monika Litwicka z Comarch.

Przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze, że ewidencja przekazywana obowiązkowo od 1 stycznia 2017 przez duże, małe i średnie przedsiębiorstwa (JPK_VAT) powinny być właściwie zabezpieczone. Dlatego muszą zostać opatrzone podpisem kwalifikowanym.

– Taki podpis skutecznie zabezpiecza dokument przed nieautoryzowanymi zmianami. Wymóg ten dotyczy tylko plików JPK_VAT przekazywanych bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów. Taki obowiązek nie jest już stosowany w przypadku plików, które mają być dostarczane na żądanie organów podatkowych – podkreśla Władysław Varga z firmy Taxpoint.

Konsekwencje nieprzekazania pliku w wymaganym terminie

Według zapisów w przepisach o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw przedsiębiorstwa są zobowiązane do przekazania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT za miesiąc poprzedzający w postaci JPK_VAT drogą elektroniczną do 25. dnia każdego miesiąca.

Niewywiązanie się z obowiązku terminowego przekazania plików JPK wiąże się z konsekwencjami finansowymi i karą porządkową w wysokości do 2800 zł. Dlatego, jeżeli przedsiębiorca nie może w określonym terminie przekazać plików JPK, powinien o tym poinformować organ wskazując przyczyny niedotrzymania terminu oraz wskazać termin, w którym wypełni obowiązek. Praktyka pokazuje, że wszystkie tego typu sytuacje są rozpatrywane indywidualnie przez organ podatkowy – mówi Władysław Varga.

 

Źródło: Comarch ERP za PR News