Łukaszenko stawia na współpracę z UE
Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oświadczył, że Białorusi udało się poprawić stosunki z Zachodem, poinformował portal RP.pl.
Zdaniem Makieja białoruskiej dyplomacji udało się „zmienić atmosferę i kształt stosunków z Unią Europejską i USA”. – Wszystkie strony nastawione są na równoprawny dialog na zasadach wzajemnego szacunku – powiedział szef białoruskiej dyplomacji. – Obecnie istnieje perspektywa zniesienia sankcji, które wcześniej Zachód wprowadzał wobec naszego kraju – zaznaczył. Według niego Aleksandr Łukaszenko „wydał konkretne polecenia dotyczące rozwoju stosunków wszechstronnych z Unią Europejską”. Zaznaczył, że chodzi również o współpracę w dziedzinie praw człowieka oraz współpracy z OBWE, w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi na Białorusi. Pod koniec października Unia Europejska zawiesiła sankcje wobec przedstawicieli białoruskich władz, w tym Aleksandra Łukaszenki oraz jego najbliższego otoczenia. Zostały one wprowadzone na początku 2011 roku tuż po wyborach prezydenckich na Białorusi, które odbywały się w grudniu 2010 roku. Wtedy, w trakcie protestów, oddziały specjalne białoruskiego MSW przeprowadziły brutalną pacyfikację protestujących. Do aresztu trafiło ponad 600 osób, w tym wszyscy opozycyjni kandydaci na prezydenta. Niektórzy z nich spędzili kilka lat w więzieniu.
Bruksela zawiesiła sankcje po wyborach prezydenckich na Białorusi w 2015 roku, po których po raz pierwszy w trakcie rządów Aleksandra Łukaszenki nikt z przedstawicieli opozycji nie wylądował w więzieniu. Tuż po tym prezydent uwolnił ostatnich więźniów politycznych. Nie bez znaczenia pozostała również rola, jaką Mińsk odgrywa w procesie uregulowania konfliktu na Ukrainie.