Lubelscy eksporterzy mogą liczyć na lokalne władze i BZ WBK
23 maja br. Bank Zachodni WBK oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wsparcia firm z regionu w rozpoczęciu lub rozwijaniu działalności na rynkach zagranicznych. Wspólna inicjatywa, poprzez edukację i przekazywanie niezbędnych narzędzi, ma zachęcić przedsiębiorców do ekspansji poza Polską.
Współpraca Banku Zachodniego WBK oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego obejmie m.in. organizację cyklu szkoleń, warsztatów, konferencji oraz misji gospodarczych, podczas których uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki i porady, które pomogą im zorganizować działalność za granicą. – Wiele firm na Lubelszczyźnie ma ogromny potencjał i chcąc rozwinąć swoją działalność powinno wziąć pod uwagę ekspansję poza Polskę. Przedsiębiorcy potrzebują jednak informacji jak wchodzić na nowe rynki i jak zorganizować działalność, by współpraca z zagranicznymi partnerami była efektywna i bezpieczna. W tym właśnie będziemy pomagać tutejszym przedsiębiorcom. Jako bank mamy zarówno wiedzę, doświadczenie, jak i niezbędne narzędzia, które wspierają już od lat ekspansję polskich firm. Jestem pewien, że dzięki połączeniu naszego know-how, ze wsparciem oferowanym przez lokalny samorząd, firmy tworzące lubelski biznes, zostaną wyposażone w pełen pakiet rozwiązań dla realizacji swoich strategii zagranicznych – powiedział Michael McCarthy, Członek Zarządu Banku Zachodniego WBK S.A. zarządzający Pionem Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej.
Porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego wpisuje się w Program Rozwoju Eksportu (PRE), który Bank Zachodni WBK zainicjował i prowadzi przy współpracy z Bisnode, Google, Crido Taxand, KPMG oraz KUKE S.A. Eksperci PRE przekazują przedsiębiorcom w całej Polsce wiedzę z różnych dziedzin związanych z eksportem, takich jak m.in. analiza rynków, weryfikacja kontrahentów, finansowanie ekspansji zagranicznej czy ubezpieczenia eksportowe. Oprócz konferencji regionalnych organizowane są spotkania tematyczne, misje gospodarcze (stacjonarne i wirtualne) oraz szkolenia online. W listopadzie minionego roku, również w ramach PRE, Bank Zachodni WBK podpisał list intencyjny o wspieraniu eksportu z przedstawicielami władz województwa pomorskiego.
Eksport od lat pozostaje siłą napędową polskiej gospodarki. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, wartość sprzedaży zagranicznej polskich firm w I kw. br. wyniosła ponad 191 mld złotych, co w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku oznacza wzrost o 4,2 proc. Ekonomiści Banku Zachodniego WBK przewidują, że i kolejne lata będą dla firm sprzedających za granicą dobre. W 2016 roku polski eksport może urosnąć o ok. 6,9 proc., w 2017 roku o 9,6 proc., a w 2018 roku o 9 proc.