Kim jest poręczyciel?
Czy wiesz, że zaufany poręczyciel może uratować Twoją firmę przed poważnymi problemami? Dzięki niemu uzyskasz kredyt lub pożyczkę, która pozwoli Twojemu biznesowi się rozwijać. A może to Ty masz być poręczycielem albo wymagasz poręczenia od swojego partnera biznesowego? Chcesz dowiedzieć się kim dokładnie jest poręczyciel oraz jakie korzyści wynikają z umowy poręczenia. Koniecznie przeczytaj artykuł.
Kim jest poręczyciel?
Poręczyciel inaczej nazywany żyrantem to osoba, która bierze na siebie odpowiedzialność za długi innej osoby, zwanej dłużnikiem pierwotnym. Poręczyciel/żyrant zobowiązuje się do spłacenia zadłużenia w przypadku, gdy dłużnik sam nie będzie w stanie tego uczynić. Może nim być zarówno osoba fizyczna – najczęściej bliska znajoma lub członek rodziny dłużnika, jak i podmiot prawa handlowego, np. spółka. Istotą roli poręczyciela jest zapewnienie wierzycielowi, czyli osobie udzielającej pożyczki lub kredytu, dodatkowego zabezpieczenia w postaci wiarygodnego gwaranta spłaty zobowiązania. Dzięki poręczycielowi dłużnik ma szansę na uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania.
Definicja: Poręczyciel jest osobą trzecią, która przyjmuje na siebie odpowiedzialność za długi innej osoby lub podmiotu, zwanego dłużnikiem pierwotnym. Definicja poręczyciela zawarta jest w Kodeksie cywilnym, gdzie w art. 870 §1 zgodnie z nią: „Poręczyciel jest osobą, która zobowiązuje się wobec wierzyciela do zaspokojenia jego wierzytelności, jeżeli dłużnik nie wypełni swojego zobowiązania”.
Innymi słowy, poręczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za dług innej osoby i zobowiązuje się go spłacić, gdy dłużnik pierwotny tego nie uczyni. Dzięki umowie poręczenia wierzyciel uzyskuje dodatkowe zabezpieczenie swojej wierzytelności i pewność jej spłaty.
Z wyjaśnieniem czy jest dług i jaka jest jego definicja przeczytasz tutaj: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/dluznik-definicja-kto-jest-dluznik/
Jakie warunki musi spełnić osoba, która chce zostać poręczycielem?
Każda osoba, która chce zostać poręczycielem, musi spełnić kilka warunków:
- Być pełnoletnią osobą fizyczną lub podmiotem prawa handlowego. Nie może być poręczycielem osoba małoletnia.
- Mieć zdolność do czynności prawnych. Poręczycielem nie może być osoba pozbawiona zdolności do czynności prawnych.
- Posiadać zdolność do samodzielnego zarządzania swoimi sprawami i majątkiem.
- Mieć dobrą zdolność kredytową i stabilną sytuację finansową, aby ręczyć za zobowiązania innej osoby.
- Wyrazić zgodę na objęcie roli poręczyciela poprzez podpisanie umowy poręczenia.
- Umowa poręczenia musi być zawarta na piśmie w formie aktu notarialnego lub pod rygorem nieważności.
- Poręczyciel powinien mieć świadomość zakresu odpowiedzialności, jaką bierze na siebie w razie niewywiązania się dłużnika z zobowiązań.
Kiedy poręczyciel ponosi odpowiedzialność za dług?
Poręczyciel ponosi odpowiedzialność za dług dłużnika od momentu, gdy ten nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec wierzyciela. Oznacza to, że poręczyciel jest zobowiązany do spłaty długu, jeśli dłużnik:
- Nie dokona zapłaty w umówionym terminie, który określony jest w umowie kredytu/pożyczki lub innym dokumencie potwierdzającym zobowiązanie.
- Nie będzie regulował rat kapitałowo-odsetkowych w wyznaczonych terminach.
- Nie wywiąże się z innych warunków umowy, np. nie ubezpieczy zastawionej nieruchomości.
Odpowiedzialność poręczyciela następuje zatem w momencie, gdy dłużnik pierwotny uchyla się od spłaty swojego zadłużenia wobec wierzyciela. Wtedy wierzyciel może dochodzić roszczeń od poręczyciela na podstawie zawartej umowy poręczenia.
Jakie prawa i obowiązki ma poręczyciel?
Poręczyciel, podobnie jak dłużnik, ma określone prawa i obowiązki wynikające z umowy poręczenia. Do podstawowych praw poręczyciela należy:
- Prawo do dochodzenia roszczeń regresowych od dłużnika, jeśli poręczyciel wykonał zobowiązanie ciążące na dłużniku.
- Prawo do żądania od dłużnika zwrotu wszystkich poniesionych kosztów związanych z udzielonym poręczeniem.
Z kolei główne obowiązki poręczyciela to:
- Spłata całego długu w całości lub w części, jeśli dłużnik nie wywiąże się ze swoich zobowiązań.
- Informowanie wierzyciela o wszelkich okolicznościach mogących mieć istotny wpływ na prawidłowe wykonywanie poręczenia.
- Podporządkowanie się wszystkim postanowieniom umowy poręczenia.
Korzyści z zawarcia umowy poręczenia wynikają dla dłużnika i poręczyciela?
Zawarcie umowy poręczenia przynosi szereg korzyści zarówno dla poręczyciela, jak i dłużnika. Dzięki niej wierzyciel uzyskuje dodatkowe i wiarygodne zabezpieczenia wierzytelności. Ma większą pewność, co do spłaty należności nawet w przypadku niewypłacalności dłużnika. Ma także możliwość szybkiego dochodzenia roszczeń bezpośrednio od poręczyciela w razie problemów z wywiązaniem się przez dłużnika.
Natomiast dłużnik ma szanse na uzyskanie lepszych warunków kredytowania, takich jak wyższy limit kredytu czy niższe oprocentowanie. Ma większe gwarancje spłaty zobowiązań w razie niepowodzeń finansowych lub gospodarczych. Buduje zaufanie wierzyciela dzięki zapewnieniu solidnego poręczyciela.
Kiedy umowa poręczenia wygasa?
Umowa poręczenia wygasa z chwilą zaistnienia określonych w niej przesłanek. Najczęściej są to:
- Spłata w całości zobowiązania przez dłużnika, za którego udzielono poręczenia.
- Upływ terminu, na jaki została zawarta umowa poręczenia. Ważne, by określić datę wygaśnięcia w akcie notarialnym.
- Oświadczenie poręczyciela o odstąpieniu od umowy, jeśli przysługuje mu takie prawo.
- Śmierć poręczyciela lub dłużnika, chyba że umowa stanowi inaczej.
- Likwidacja lub upadłość podmiotu, którego zobowiązania zostały objęte poręczeniem.
Dokładne określenie przesłanek wygaśnięcia umowy poręczenia pozwala uniknąć ewentualnych sporów co do dalszej odpowiedzialności poręczyciela.
Vindicat – nowoczesny system do zarządzania wierzytelnościami
Vindicat to zaawansowany system informatyczny stworzony specjalnie do skutecznego odzyskiwania należności. Dzięki zaawansowanej technologii pozwala:
- Efektywnie monitorować terminy płatności od kontrahentów
- Automatycznie wysyłać upomnienia i wezwania do zapłaty
- Przeprowadzać cały proces windykacji w sposób zdalny
- Korzystać z gotowych wzorów pism i dokumentów windykacyjnych
- Śledzić status prowadzonych spraw i efektywność działań
Dzięki Vindicatowi odzyskiwanie należności staje się prostsze i szybsze. Pozwala zaoszczędzić czas i zwiększyć skuteczność windykacji.
Artykuł partnera