Jeronimo Martins Polska S.A. to Brylant Polskiej Gospodarki, Gepard Biznesu i Wielki Modernizator Polski 2020

Jeronimo Martins Polska S.A. w Kostrzynie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2020, XIII edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2020 i IX edycji Konkursu Wielki Modernizator Polski 2020 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Firma rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2018-2019 wyniosła w jej przypadku 10,7 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2020.

Wartość rynkowa spółki  w październiku 2020 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 49 493,1mln zł, co dało jej tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2020 i drugie miejsce w rankingu najcenniejszych firm w Polsce. Tak wielką wartość zawdzięcza głównie wysokiemu zyskowi netto w 2019 r., który wyniósł 2 241 mln zł. Na koniec 2019 r. miała też potężny kapitał własny – 3 469 mln zł.

W latach 2018-2019 dokonała odpisów amortyzacyjnych na kwotę 2042 mln zł, dzięki czemu zyskała tytuł Wielki Modernizator Polski 2020. To drugi wynik w Polsce. Więcej amortyzacji w tym okresie wykazała tylko ORANGE POLSKA S.A. – 5280 mln zł.

Przychody firmy w 2019 r. wyniosły 55,6 mld zł. Wyższe miała tylko PKN Orlen S.A. – 89 mld zł.

Jeronimo Martins Polska S.A.  należy do portugalskiej Grupy Jeronimo Martins, której korzenie sięgają 1792 roku. Dziś Grupa Jeronimo Martins działa w trzech krajach: Polsce, Portugalii i Kolumbii – i zatrudnia łącznie ponad 115 tys. pracowników, z czego większość w Polsce – 70 tys. Jeronimo Martins Polska S.A.  jest największym prywatny pracodawcą w naszym kraju. W Polsce działa od 1995 roku. Jest tu właścicielem lidera branży retail, czyli sieci sklepów Biedronka, a także drogerii i apteki Hebe. Codziennie jej dyskonty odwiedza 4 milionów klientów.

Więcej informacji o firmie pod adresami:  www.biedronka.pl,  https://karierawjm.pl/

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 14 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 80 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Program Promocyjny Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Wartość rynkowa firm wykorzystywana jest od 2020 r. również w Konkursie Miasto Przyjazne Firmom, który instytut organizuje od 2007 r. Tytuł ten przyznaje miastom, w których znajdzie dużo firm wartych łącznie więcej niż 10 tys. zł na mieszkańca.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator Polski. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 5 mln zł .

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Światowa Firm Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 3 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.