Bez kategorii

Jaka przyszłość czeka małe i średnie firmy przetwórstwa owocowo-warzywnego?

Do małych i średnich przedsiębiorstw należy aż 40% rynku przetwórstwa warzyw i owoców w Polsce. Eksperci z agencji badawczej Inquiry wyceniają ich udział na ok. 5 mld zł rocznie – to prawie tyle, ile wynoszą obroty 6 największych producentów w tej branży.

 

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Inquiry, firmy sektora MSP przetwórstwa owocowo-warzywnego w Polsce radzą sobie coraz lepiej, jednak stoją przed wieloma wyzwaniami, które wkrótce mogą stać się kluczowe dla ich perspektywy rozwoju oraz istnienia.
Na podstawie raportu „W polskiej spiżarni. Analiza rynku przetwórstwa owoców i warzyw w Polsce z perspektywy małych i średnich przedsiębiorstw” można wyróżnić dwa główne typy małych i średnich producentów, działających w tej branży – ambitne i zastałe. Te pierwsze kładą szczególny nacisk na rozwój i funkcjonują zgodnie z przyjętą wieloletnią strategią zarządzania. Na bieżąco śledzą zachodzące zmiany rynkowe i umiejętnie się do nich dostosowują, stopniowo zdobywając pozycję.

Nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwami to główny czynnik gwarantujący im dobrą pozycję i sukces na rynku w danej kategorii. Firmy tego typu nie obawiają się konkurencji ze strony największych koncernów, gdyż skupiają się na podmiotach zbliżonych do siebie rozmiarem i możliwościami. Drugi rodzaj to firmy zastałe, które w większości prosperują na rynku już od lat 90. Ich działania oparte są przede wszystkim na wyrobach tradycyjnych, trafiających do lokalnych hurtowni i pośredników.
Jak podkreślają autorzy raportu, branża przetwórstwa owoców i warzyw jest czuła na wszelkie zmiany, które mogą wynikać np. z wahań koniunktury na rynku wewnętrznym i rynkach zagranicznych, co przekłada się m.in. na ceny sprzedawanych produktów. Kolejną trudnością, z jaką przychodzi się zmierzyć wielu firmom, jest przestarzały park maszynowy czy brak środków
na inwestycje, w tym kampanie marketingowe.
Pomimo zagrożeń i trudności, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą budować swoją konkurencyjność, np. na długoletniej tradycji produkcji, co w połączeniu z kultem rodzinnej receptury i silnej lokalnej marki jest dobrą trampoliną do zwiększenia zasięgu sprzedaży na inne regiony. Dzięki dynamicznemu rozwojowi rynku spożywczego powstają także nowe obszary warte zagospodarowania. Przykładem może być intensywnie rozwijająca się kategoria dań gotowych. Aby zagwarantować sukces rynkowy, konieczny jest jednak postęp technologiczny – receptą na sukces jest zatem odpowiednia mieszanka tradycji i nowoczesności.

O raporcie
Raport „W polskiej spiżarni. Analiza rynku przetwórstwa owoców i warzyw w Polsce z perspektywy małych
i średnich przedsiębiorstw” przygotowany przez agencję badawczą Inquiry, przedstawia szczegółowy obraz obecnej sytuacji na rynku przetwórstwa owoców i warzyw w Polsce. Obejmuje on m.in. dane makroekonomiczne, takie jak produkcja, eksport i import oraz ich dynamika w różnych segmentach rynku.

Raport zawiera również ranking największych firm produkcyjnych z branży. Całość wzbogacona została
o szczegółowe profile kilku spółek przetwórczych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), którym został poświęcony osobny rozdział w celu omówienia potencjału mniejszych podmiotów na polskim rynku.

Raport został opracowany we współpracy i przy wsparciu redakcji portalu rynekspozywczy.pl.

O INQUIRY
Inquiry jest niezależną agencją badawczą, która prowadzi wszechstronne badania rynku, m.in. dla sieci sklepów, producentów z branży FMCG, a także dla firm z branży farmaceutycznej, telekomunikacyjnej i finansowej. Inquiry od ponad 10 lat realizuje badania na terenie Polski oraz wspiera ekspansję firm na arenie międzynarodowej.