Bez kategorii

Jak robić biznes, to w Bydgoszczy, Olsztynie i Białymstoku

W rankingu Doing Business, po raz pierwszy porównującym 18 polskich miast, górą mali, podał „Puls Biznesu”.

Gdzie małym i średnim firmom jest najlepiej w Polsce? W Bydgoszczy — wynika z najnowszego raportu Banku Światowego, który po raz pierwszy bliżej przyjrzał się Polsce i przygotował raport Doing Buisness in Poland 2015. Na podium stanęły też Olsztyn i Białystok, a niechlubne trzy ostatnie miejsca zajmują Kraków, Warszawa i Gdańsk.

— Ta pozycja jest wynikiem długofalowego procesu i polityki wspierania przedsiębiorczości. Byliśmy np. trzecim miastem w kraju, w którym działało jedno okienko przy rejestracji działalności gospodarczej. Mamy świadomość, że uczestnikami są nie tylko prezydent i podległe mu służby, wydziały czy spółki komunalne, ale także zewnętrzne niezależne podmioty, jak sądy czy przedstawiciele kancelarii notarialnych. To nasz wspólny sukces, z korzyścią dla miasta, który spowoduje, że będzie się rozwijać przedsiębiorczość — komentuje Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która zajmuje się ściąganiem inwestycji.

Wynikami raportu nie jest zdziwiony Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, choć na zwycięzcę typował Toruń.

— Kujawsko-pomorskie coraz bardziej wystaje ponad poziom oceanu. Być może dlatego, że przez lata było ziemią zapomnianą przez inwestorów. Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz bardzo się starały, a z przyzwyczajenia inwestycje wędrowały na południe Polski. Białystok to kolejny przykład, że jeśli komuś bardzo zależy na inwestycjach, to mimo niekorzystnej infrastruktury jest w stanie zapewnić ludziom miejsca pracy — komentuje Sławomir Majman.

Część ekspertów dziwi się słabej pozycji Gdańska, gdzie działa prężna agencja ściągająca inwestorów Invest in Pomerania i aktywna Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

— Natomiast przedostatnie miejsce Warszawy nie jest niespodzianką. Tu nie ma współpracy z samorządem — twierdzi jeden z rozmówców „PB”. Warszawa się broni.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.