Aktualności

Jak dobrać rozmiar kołdry

Wybór kołder jest naprawdę ogromny. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko jakością wykonania i rodzajem wypełniania, ale również wymiarami.

Dla komfortu snu bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru kołdry. W jaki sposób należy to zrobić?

Dobór odpowiedniego rozmiaru kołdry – jak zrobić to dobrze?

Odpowiednie dopasowanie wymiaru kołdry to łóżka to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim wygody i komfortowego snu. Wybierając kołdrę, należy mieć na względzie kilka czynników w tym rozmiar łóżka czy indywidualne potrzeby.

Kołdry dostępne są zarówno w rozmiarach standardowych jak i niestandardowych, więc po przemyśleniu sprawy każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, zapewniającego nocny wypoczynek na wysokim poziomie.

Standardowe rozmiary kołder:

  • kołdry 140×120 cm (pojedyncza) – dobry wybór dla dzieci i dorosłych śpiących w pojedynczym łóżku;
  • kołdry 160×200 cm (duża) – dobry wybór dla osób śpiących samodzielnie w większych niż pojedyncze łóżkach:
  • kołdry 200×200 cm (podwójna) – standardowy rozmiar kołdry na łóżko małżeńskie;
  • kołdry 220×200 cm (king size) – kołdra dla par ceniących sobie wygodę lub posiadających ogromne łoże typu king size.

Oczywiście kołdry dostępne są też w wielu innych mniej standardowych rozmiarach np. 140 × 160 cm.

Przy doborze kołdry do łóżka należy kierować się nie tylko jego wymiarami, ale i indywidualnymi preferencjami. Kołdra nigdy nie powinna być jedna węższa niż łóżko, gdyż nie będzie wówczas wyglądała estetycznie.

Na co należy zwracać uwagę przy doborze odpowiedniego wymiaru kołdry?

Dopasowując długość i szerokość kołdry do wymiarów łóżka i materaca ma kluczowe znaczenie dla komfortu i ciepła w czasie snu (co szczególnie ważne będzie w okresie zimowym). Nie bez znaczenia są też względy estetyczne – zbyt mała kołdra w stosunku do powierzchni łóżka nie będzie się zbyt dobrze prezentowała w sypialni. Dla zachowania estetyki zaleca się wybierać kołdrę większą niż łóżko, tak  by wystawała około 20-30 cm z każdego boku łóżka. To będzie miało poza estetyczny również wymiar praktyczny – w takim przypadku jest mniejsze prawdopodobieństwo odkrycia się w nocy.

Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru kołdry należy mieć również na względzie wzrost osób, które będą pod nią spały. W przypadku osób wysokich należy stawiać na wymiary niestandardowe – wystające spod pościeli stopy nie zapewnią odpowiednio wysokiej jakości wypoczynku szczególnie dla osób lubiących spać w pozycji w pełni wyprostowanej. Oczywiście ważne są też indywidualne preferencje – w końcu każdy powinien mieć taką kołdrę, która dla niego będzie najlepszym wyborem na nocny odpoczynek.

Wydawać by się mogło, że wybór pościeli jest mniej istotny dla komfortowego snu i efektywnego wypoczynku w nocy niż wybór łóżka czy materaca. To błędne przekonanie. Dobrze dobrana pod względem wymiarów kołdra to komfort snu i efektywny wypoczynek nocny. Dobra kołdra nie powinna być za mała nie może być również za duża – najważniejsze by była odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Autor: materiał partnera