Jadwiga Emilewicz o wejściu Polski do UE. „To historia sukcesu polskich przedsiębiorców”

Jadwiga Emiliewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości, oceniła 15 lat obecności Polski w UE. Jej zdaniem krajowi przedsiębiorcy zyskali przede wszystkim dzięki dostępowi do olbrzymiego rynku zbytu.

15 lat temu – 1 maja 2004 roku Polska i Unia Europejska zintegrowały się. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pytana o ocenę tego okresu, stwierdziła, że członkostwo w UE miało więcej zalet niż wad. Oceniła również – jak podaje Polskie Radio – że te 15 lat to „historia sukcesu polskich przedsiębiorców” Jak wskazała, dzięki wejściu do Unii polscy przedsiębiorcy zyskali wejście na niemal półmiliardowy rynek. Znacząco zwiększył się udział eksportu w naszym PKB.

– Polscy przedsiębiorcy pokazali, że są energiczni, że potrafią sobie radzić na wymagających rynkach – podkreśliła minister. Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę na to, że polskie firmy nie tylko eksportują, ale także inwestują za granicą.

Według ekonomisty Ignacego Morawskiego to znacznie więcej, niż niektóre państwa zachodniej Europy otrzymały w ramach powojennego Planu Marshalla.