Wyróżnieni

IGLOTEX S.A. to Efektywna Firma, Wielki Brylant Polskiej Gospodarki i Worldwide Company 2022

IGLOTEX S.A. w Skórczu została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022, XV edycji Konkursu Efektywna Firma 2022 oraz X edycji Konkursu Worldwide Company 2022.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 721 mln zł, co dało mu tytuł Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Zajęło 912. miejsce w prestiżowym rankingu Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022.

Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022

Działa efektywnie – średni stosunek zysku netto do przychodów w latach 2019 i 2020 r. osiągnął poziom 12 proc. To dało mu tytuł Efektywna Firma 2022.

W 2021 r. eksportowało do ponad 50 krajów, dzięki czemu uzyskało tytuł Worldwide Company 2022.

Jest liderem na rynku żywności mrożonej w Polsce. Ma ogólnopolski zasięg wspierany oddziałami dystrybucyjnymi i silnym zespołem sprzedaży. Współpracuje z najlepszymi dostawcami, a w jej ofercie znajdują się produkty mrożone, chłodzone i suche. Dzięki temu jest wiarygodnym partnerem handlowym dla kilkudziesięciu tysięcy klientów rocznie.

W grudniu 2020 uruchomiła w Skórczu najnowocześniejszy w tej części Europy zakład produkcyjny oraz centrum dystrybucyjne, które zatrudniają łącznie niemal 700 pracowników. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 190 mln złotych.

Zakład IGLOTEX w Skórczu przy ulicy Leśnej 2. Zdjęcie ze strony https://iglotex.pl

Inwestycja powstała w Skórczu, przy ulicy Leśnej 2 – w lokalizacji, w której w maju 2019 roku spłonął doszczętnie jeden z głównych zakładów Grupy IGLOTEX. Zarząd spółki błyskawicznie podjął strategiczną decyzję o budowie nowego, supernowoczesnego zakładu produkcyjnego, który z racji zaawansowania technologicznego zapewni firmie szereg przewag konkurencyjnych i umożliwi realizację ambitnej strategii rozwoju, zarówno w Polsce, jak i – poprzez eksport – na ponad 50 rynkach na świecie, na czterech kontynentach.

Maciej Kawecki, dyrektor Centrum Innowacji Uniwersytetu WSB Merito w Warszawie, na portalu X tak przedstawił prezesa firmy:

Maciej Włodarczyk ma 40 lat. Jest właścicielem i prezesem spółki IGLOTEX. Tylko jego jedna fabryka w Skórczu kosztowała 190 mln zł. Zatrudnia 2400 osób. 27 maja 2019 ok. godz. 1.30 wybuchł pożar, który strawił ok. 20 tys. m kw. jego firmy (około 2/3 kubatury). W akcji gaśniczej wzięło udział 65 zastępów straży pożarnej z trzech województw. Straty wyniosły dziesiątki milionów złotych, a przyczyną pożaru okazało się zwarcie w punkcie ładowania wózków. W jednej chwili miejsce pracy straciła co czwarta osoba w miejscowości, w której znalazła się jego firma: 700 osób. Temperatura pożaru była tak ogromna, że w trakcie odbudowy fabryki po trzech miesiącach w zgliszczach wybuch kolejny pożar. Stopiła się nawet stal. Ogień pochłonął miejsce pracy 700 osób. Mimo tego wszystkiego Maciej, jak mi wskazał, utrzymał ponad 650 etatów. Odbudował fabrykę. W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę (w końcu lutego 2020 roku) uruchomił w pełnym zakresie produkcję w nowej fabryce w Skórczu. Jest to dziś jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych żywności w tej części Europy. Zakład wykorzystuje najnowsze technologie produkcji, supernowoczesny park maszynowy oraz zaawansowane systemy automatyzacji, robotyzacji, digitalizacji. Nie zniszczył go ani pożar fabryki, ani pandemia, ani 90-procentowy spadek przychodów. To są drodzy Państwo przedsiębiorcy. Bez ludzi nie ma firmy. Gość po prostu postawił na człowieka.

Więcej informacji o firmie na stronie internetowej: https://iglotex.pl

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski