Historia ludzi jest pasjonująca, a szczególnie czasy, gdy przedsiębiorcy zmodernizowali świat
Ludzie za mało wiedzą o roli przedsiębiorców w modernizacji świata. Szczególną rolę odegrały w tym wielkim dziele europejskie firmy, które rozpoczęły transformację przemysłową i wyrwały ludzkość z niedostatku, z głodu, chłodu, brudu, smrodu, mroku w nocy i przyczyniły się do zniesienia niewolnictwa.
Szczególnie nimi, wielkimi modernizatorami świata, będzie zajmował się portal HistoriaLudzi.pl, nad którym pracuje ULAN Sp. z o.o. i Modern Business Club.
Chrześcijanie z Europy wyrwali miliardy ludzi na całym świecie z niedostatku, z głodu, chłodu, brudu, smrodu i mroku w nocy, które gnębiły homo sapiens przez 200 tysięcy lat. Z europejskich wynalazków i osiągnięć korzystają ludzie na całym świecie.
„Cicho i niezapowiedzianie, ludzkość przekroczyła w tym roku naprawdę niesamowity próg. Po raz pierwszy, odkąd cywilizacja rolnicza rozpoczęła się 10 000 lat temu, większość ludzkości nie jest już biedna ani podatna na popadnięcie w ubóstwo„, podał w 2018 r. amerykański The Brookings Institution.
James Watt, szkocki przedsiębiorca i wynalazca, uważany za ojca transformacji przemysłowej
Właściwsze byłoby jednak podkreślenie znaczenia transformacji przemysłowej, którą w XVIII wieku zaczęli europejscy i chrześcijańscy przedsiębiorcy w Szkocji i Anglii.
To przedsiębiorcy wspólnie z liberałami, którzy wsparli rozwój kapitalizmu, transformację przemysłową, stworzyli współczesny świat, wyrwali ludzi z głodu, chłodu, brudu, smrodu i ciemności w nocy, stworzyli warunki umożliwiające zniesienie niewolnictwa.
Chcę podkreślić i docenić rolę przedsiębiorców (kapitalistów) z firm i banków w rozwoju cywilizacji. Na lekcjach historii w szkołach jest ona za mało eksponowana. To kapitaliści z banków sfinansowali rozwój przemysłu, kolei, energetyki, motoryzacji, mieszkalnictwa, Internetu. Kapitaliści z firm i koncernów zbudowali przemysł, koleje, energetykę, motoryzację, mieszkalnictwo, Internet.
Świat stał się lepszy w wiekach XIX-XXI dzięki wolnemu rynkowi, kapitalizmowi i przedsiębiorcom, ponadnarodowym koncernom i bankom.
Przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Francji, USA rozwinęli przemysł, zbudowali koleje, unowocześnili rolnictwo na całym świecie, zainwestowali w rozwój elektryczności, metalurgii, biotechnologii, Internetu.
To katolik Johannes Gutenberg wymyślił i upowszechnił prasę drukarską, która przyczyniła się do przyspieszenia obiegu informacji w świecie. To katolicy ze Szkocji zaczęli transformację przemysłową. To chrześcijanie zbudowali cywilizację przemysłową, która pozwoliła przeskoczyć poziom życia w starożytnym Rzymie.
Początki kapitalizmu były trudne. Ciężko pracowali mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci. Efekty tych wyrzeczeń są jednak oszałamiające.
Większość rodzin w Polsce żyje obecnie lepiej niż królowie w XVIII wieku, ma bowiem dostęp do lepszej żywności, ma cieplej w mieszkaniach, elektryczność zapewnia jej światło w nocy, ma WC w mieszkaniu.
Transformacja przemysłowa przyczyniła się do zniesienia niewolnictwa
Niewolnictwo było w świecie tysiące lat przed chrześcijaństwem, było w Egipcie, w Grecji, w Rzymie. Towarzyszyło rozwojowi cywilizacji niemal od samego początku. Archeolodzy odkryli, że już przeszło 10 tys. lat temu w pierwszych miastach zbudowanych w dolinie Indusu, takich jak Mohendżo-Daro czy Harappa, funkcjonowała gospodarka oparta na wykorzystaniu niewolniczej siły roboczej.
Niewolnictwo znieśli w Europie i świecie dopiero chrześcijanie. Chrześcijanie, uczniowie Jezusa Chrystusa, dali ludziom wolność, zakazali handlu niewolnikami, doprowadzili do równouprawnienia ludzi na całym świecie. Choć system kastowy nadal mocny jest w Indiach.
Dlaczego chrześcijanom udało się znieść niewolnictwo i system pańszczyźniany? Bo rozwinęli uniwersytety, naukę, która pozwoliła im odkryć elektryczność i ją wykorzystać w przemyśle, stworzyli nowoczesny przemysł. W przemyśle powstały nowe miejsca pracy, ludzie mogli ze wsi odejść do miast, można było znieść niewolniczą pańszczyznę.
Zasługi chrześcijan dla ludzkości są wielkie. Sporo z nich zawdzięczamy germańskim barbarzyńcom, którzy stali się chrześcijanami. Ale nowoczesna energetyki i elektryfikacja to zasługa prawosławnego Słowianina Nikoli Tesli.
Komunistyczna modernizacja
Bolszewicki rząd, który powstał w końcu 1917 r., tylko naśladował zachodnich przedsiębiorców, promując m.in. elektryfikację.
Komuniści, korzystają z wynalazków wprowadzonych do gospodarki przez europejskich i amerykańskich przedsiębiorców, poprawili los ludzi na wielkich obszarach Europy i Azji, ale również na innych kontynentach.
Zbudowali względny dobrobyt, korzystając z wynalazków Zachodu, m.in. elektryczności. ZSRR w latach 70. XX wieku był dość zamożnym państwem bez slumsów, z nowoczesnymi miastami z elektrycznością, wodociągami, kanalizacją, metrami. To był kraj bez bezrobocia, analfabetów, ze służbą zdrowia dla wszystkich, z dobrymi lekarzami.
Komuniści zagubili się jednak. Nie byli w stanie szybko adaptować nowych rozwiązań wprowadzanych przez Zachód. ZSRR upadł w latach 90. XX wieku, bo przegrał rywalizację z zachodnimi przedsiębiorcami, którzy byli i są bardzo innowacyjni.
Państwowe radzieckie konglomeraty nie były w stanie wygrać z nowocześnie zarządzanymi zachodnimi prywatnymi koncernami, nastawionymi na zaspokajania najróżniejszych potrzeb klientów, prowadzącymi badani rynkowe, korzystającymi z efektywnego marketingu i public relations.
50 lat temu komunizm (gospodarka planowa) okazał się niewydolnym systemem, a kapitalizm pokazał swoją witalność. Kapitalizmowi zawdzięczamy szybkie upowszechnienie komputeryzacji i Internetu. Kapitalizm jest elastyczny.
Przedsiębiorcy w zdecydowanej większości są przeciw wojnom. To nie oni wywoływali wojny czy rewolucje, nie oni podejmowali decyzje o rozpoczęciu wojen.
Przedsiębiorcom podoba się wolny rynek, świat bez granic i ceł. Są za stabilnym prawem i przepisami podatkowymi.
Chińczycy długo, z tysiąc lat, cywilizacyjnie byli przed chrześcijanami, ale maszyny parowej, elektryczności, samochodu, samolotu, radia, telewizji i Internetu nie wymyślili. To chrześcijanie zmodernizowali świat, zbudowali nowoczesność.
Jerzy Krajewski, redaktor naczelny portalu „Europejska Firma.pl”
Pisząc artykuł korzystałem z informacji opublikowanych w Wikipedii, szczególnie dotyczy to akapitu o naukowcach (Nowi Prometeusze).
#lubięEuropę #EuropejskaFirma #EuropejskieZdrowie #europejskanauka #europejskiesukcesu #elektryczność #geniusze #naukowcy #modernizacja #NowiPrometeusze #Prometeusz #PROMETHEUS #HistoriaLudzi #niewolnictwo #wolność