Grupa Maspex kupuje spółkę CEDC, lidera na rynku wódki. W polskie ręce wrócą kultowe i historyczne marki wódek.

Grupa Maspex podpisała warunkową umowę z Roust Corporation na zakup jej spółki zależnej CEDC, która prowadzi całą działalność grupy Roust w Polsce. W wyniku planowanej transakcji Maspex stanie się liderem rynku wódki w Polsce i powiększy swoje portfolio o kolejne kultowe polskie marki – Żubrówkę, Soplicę, Absolwent oraz Bols.

Dzięki transakcji powstanie także największa polska grupa spożywcza o obrotach przekraczających 11 mld zł. To już 20 przejęcie firmy, w tym 9 w Polsce. Warunkiem wejścia w życie umowy jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Siedziba Grupy Maspex. Zdjęcie ze strony https://maspex.com

CEDC to lider na rynku wódki z udziałem powyżej 47% (ilościowo) i największy importer zagranicznych alkoholi w Polsce. Posiada kultowe i historyczne portfolio wiodących marek wódki takich jak: Żubrówka (legendarna polska marka z blisko 500-letnią tradycją, wolumenowy nr. 3 na globalnym rynku wódki, obecna na 86 rynkach), Soplica (światowy nr. 8), Absolwent i Bols. Jest również dystrybutorem m. in. win Carlo Rossi, Barefoot i Gancia oraz alkoholi kolorowych: Grant’s, Glenfiddich i Tullamore D.E.W., Metaxa, Jȁgermeister, Cointreau, Campari, Aperol, czy Remy Martin. Produkcja prowadzona jest w zakładach produkcyjnych w Obornikach i Białymstoku. W 2020 roku spółka uzyskała obrót ze sprzedaży na poziomie 5,7 mld zł. Niespełna 10% sprzedaży jest realizowane na rynkach zagranicznych, a produkty spółki trafiają do prawie 100 krajów świata. Na bazie firmy CEDC, Maspex planuje zbudować kolejny, mocny obszar swojej działalności w oparciu o kompetencje pracowników tej spółki, nowoczesne zaplecze produkcyjne i wyjątkowe marki.

Krzysztof Pawiński, współwłaściciel i CEO Grupy Maspex: “Długo czekaliśmy na taki projekt. Mocno wierzyliśmy, że kiedyś uda nam się zrealizować przejęcie, które w sposób skokowy zwiększy skalę naszego biznesu – podwoi nasze obroty. Wchodzimy w całkowicie nowy, ale bardzo interesujący segment rynku i poszerzamy nasze portfolio o kolejne kultowe polskie marki w tym Żubrówkę – legendarną polską wódkę, znaną na całym świecie. Ich bezdyskusyjna siła rynkowa – pozycja i znajomość oraz to, że będą skupione w jednych rękach to kolejne atrybuty transakcji. To już nasza 20 akwizycja – piękne zwieńczenie 30 lat historii Maspeksu”.

Roustam Tariko, główny akcjonariusz i Prezes Zarządu: „Dzisiejsze CEDC jest wynikiem ciężkiej pracy przez ostatnie 7 lat i niezwykle udanej rewitalizacji biznesu CEDC. Przejmując firmę w 2013 roku startowaliśmy z pozycji nr 2 (22,7% udziału ilościowego w rynku), aby do 2021 roku podwoić nasz udział (47%) i osiągnąć pozycję niekwestionowanego lidera w Polsce. Po tych 7 latach, w których z sukcesem istotnie zwiększyliśmy wartość Spółki, Roust Corporation zgodziła się przyjąć ofertę na sprzedaż CEDC inwestorowi strategicznemu, firmie Maspex”.

W transakcji Maspeksowi doradzali kancelaria prawna Rymarz-Zdort oraz EY, który świadczył usługi finansowo-podatkowe. J.P. Morgan działał jako jedyny doradca finansowy Roust Corporation przy transakcji. Kancelaria Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom (UK) LLP działała jako radca prawny Roust Corporation.

W 2020 r. łączna wartość rynku napojów alkoholowych wynosiła ponad 39 mld zł, z czego sprzedaż wódki odpowiadała za 34% rynku i miała wartość powyżej 13 mld zł.

źródło: https://maspex.com

W bazie danych Instytutu Europejskiego Biznesu za lata 2018-2019 są dane trzech firmy ze słowem Maspex w nazwie: Maspex-GMW Sp. z o.o., Grupa Maspex Sp. z o.o. sp.k. i Grupa Maspex Sp. z o.o. Dwie pierwsze to Wielkie Brylant Polskiej Gospodarki 2020.

Podstawowy zakres działalności Maspex-GMW Sp. z o.o. to produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych. Jej wartość rynkowa w bardzo uproszczony sposób na koniec października 2020 r. została oszacowana na 2 miliardy złotych. W latach 2018-2019 dokonała odpisów amortyzacyjnych w kwocie 26,4 mln zł.

Grupa Maspex Sp. z o.o. sp.k. prowadzi działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych. Jej wartość rynkowa w bardzo uproszczony sposób na koniec października 2020 r. została oszacowana na 3,2 miliardy złotych. W latach 2018-2019 dokonała odpisów amortyzacyjnych w kwocie 591,4 mln zł.

Obie te duże spółki zyskały tytuł Wielki Modernizator 2020. Grupa Maspex Sp. z o.o. sp.k. uzyskała dodatkowo tytuł Gepard Biznesu 2020, bo w jej przypadku średnia z dynamik zysku i przychodów w latch 2018-2019 wyniosła 88,7 proc