Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2

 Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku, że oficjalna nazwa pakietu pomocowego to „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2”. 

Pakiet rządowy i NBP ma wartość 9,2 proc. PKB, czyli 212 mld zł. Bez NBP pakiet ma wartość 140 mld zł. Łączne impuls budżetowy głównie po stronie wydatków to 66 mld zł, czyli 3 proc. PKB, reszta instrumenty płynnościowe i gwarancyjne

Oto filary:

  1. Wynagrodzenia w firmach, które stracą na epidemii, państwo wypłaci 40% pensji do wysokości średniego wynagrodzenia, drugie 40% – pracodawca. Pensja zostanie więc obniżona o 20%. Osoby na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnione dostaną 2000 zł brutto, czyli 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.
  2. Finansowanie przedsiębiorstw: mikropożyczki do 5 tys. zł, leasing operacyjny dla spedycji, gwarancje kredytowe.
  3. Opieka zdrowotna. Dodatkowe 7,5 mld zł, które będą przeznaczone przede wszystkim materiały ochronne i sprzęt medyczny.
  4. Ochrona oszczędności. Pakiet płynnościowy dla sektora finansowego we współpracy z NBP i KNF.
  5. Inwestycje publiczne. 30 mld zł na zamówienia publiczne: drogi, cyfryzację, ochronę środowiska, administrację

Jak zapewnił prezydent Andrzej Duda, jeszcze w tym tygodniu projekty ustaw trafią do parlamentu.