Wyróżnieni

Frogum Sp. z o.o. to Efektywna Firma, Gepard Biznesu, Mocna Firma Godna Zaufania i Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022

Frogum Sp. z o.o. w Grodzisku Mazowieckim została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022, XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022, XV edycji Konkursu Efektywna Firma 2022 i X edycji Konkursu Mocna Firma 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 13,7 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Działa też efektywnie – średni stosunek zysku netto do przychodów w latach 2019 i 2020 r. osiągnął poziom 40,8 proc. To dało jej tytuł Efektywna Firma 2022. A razem zapewniło jej tytuł Mocna Firma Godna Zaufania 2022.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 275 mln zł, co dało mu tytuł Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Zajęło 2526. miejsce w prestiżowym rankingu Wielkie Brylanty Polskiej Gospodarki 2022.

https://europejskafirma.pl/wielkie-brylanty-polskiej-gospodarki-2022

To polska, rodzinna firma z blisko 40-letnim doświadczeniem na rynku motoryzacyjnym, specjalizująca się w produkcji dywaników samochodowych i wkładek do bagażników. Firma na swoim pokładzie posiada zespół projektantów i technologów na światowym poziomie. Całość produkcji odbywa się w nowoczesnym zakładzie w Grodzisku Mazowieckim, skąd produkty dostarczane są niemal do każdego kraju Europy, oraz wielu państw poza Stary Kontynent – do Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Afryki. W 2022 roku firma otworzyła się na klientów indywidualnych i uruchamia sklep internetowy FroGum Premium Moto Shop.

Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Zwłaszcza teraz, w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia ze wszechobecną pluchą, błotem czy śniegiem. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces, jak mogłoby się wydawać.

Z niewielkiego zakładu rzemieślniczego w Polsce do globalnego dostawcy innowacyjnych akcesoriów samochodowych – taką drogę przeszła firma FroGum z Grodziska Mazowieckiego. Specjalizująca się w produkcji dywaników samochodowych i wkładek do bagażnika, tworzy produkty co do milimetra dopasowane do różnorodnych marek i modeli samochodów. Te, następnie eksportowane są do kilkudziesięciu krajów na świecie. Nie byłoby to możliwe bez dopracowania nowoczesnej linii produkcyjnej, z której co 5-10 sekund schodzi jeden dywanik.

Materiał kluczem do sukcesu. TPE, czyli dywaniki estetyczne, jak welurowe i bardziej funkcjonalne, niż gumowe

W sercu linii produkcyjnej FroGum leży innowacyjne tworzywo TPE, czyli tzw. Thermoplastic Elastomer, które jest kluczowym elementem dywaników. Stanowiąc specjalną, autorską mieszankę opracowaną przez firmę, wyróżnia się tym, że nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia. Tworzywo łączy elastyczność gumy z trwałością plastiku, co przekłada się na długotrwałą odporność dywaników na różnorodne warunki eksploatacyjne. Tworzywo TPE jest również wytrzymałe na ekstremalne temperatury i substancje chemiczne.

Nasz autorski materiał stworzyliśmy specjalnie do produkcji dywaników i wkładek do bagażnika. Zależało nam na opracowaniu takiej mieszanki, dzięki której finalne produkty będą nie tylko funkcjonalne, ale i łatwe w czyszczeniu, wytrzymałe i maksymalnie chroniące oryginalną podłogę auta. Wiedzieliśmy także, jak wielu kierowców zwraca uwagę na aspekt wizualny. W tej kwestii TPE okazało się świetnym pomysłem. Stanowi dobre rozwiązanie dla kierowców poszukujących akcesoriów samochodowych, które łączą w sobie innowacyjność, trwałość, ale także bezpieczeństwo – przekonuje Bartosz Frontczak, Chief Research and Development Officer, członek zarządu FroGum.

Co ciekawe, tworzywo TPE oraz system linii produkcyjnej pozwalają na to, aby wytwarzanie dywaników i wkładek do bagażnika w Grodzisku Mazowieckim odbywało się w duchu „zero waste”, gdzie najmniejszy miligram niewykorzystanego materiału zostaje przetworzony oraz spożytkowany w kolejnych produktach.

Technologia 3D, czyli produkcja niczym w „Zaczarowanym Ołówku”

Kluczowym elementem, który wyróżnia produkcję dywaników w zakładzie FroGum, jest zaawansowane wykorzystanie technologii skanowania 3D. Ta nowoczesna metoda umożliwia firmie z Grodziska Mazowieckiego dokładne odwzorowanie geometrii wnętrza pojazdów. Precyzja, osiągana dzięki skanowaniu podłogi konkretnego modelu pojazdu, pozwala na uzyskanie szczegółowych wymiarów i kształtów, niezbędnych do wykonania form, na których – dzięki specjalistycznym maszynom i prasom – powstają gotowe dywaniki samochodowe. Mimo tak zaawansowanej technologii, cały proces wciąż pozostaje dużym wyzwaniem wymagającym ciągłego zaangażowania. Wiąże się to z różnorodnymi i nierzadko bardzo skomplikowanymi układami podłóg w pojawiających się na rynku modelach.

– Dziś rozwój technologii pozwala na niemal całkowitą automatyzację wielu procesów – od laserowego skanowania, po projektowanie czy frezowanie, które odbywa się za pomocą maszyn CNC. Jest to metoda nawet kilkusetkrotnie szybsza i efektywniejsza niż te stosowane przez nas kilkanaście lat temu. Obecne sposoby pozwalają na tworzenie akcesoriów dopasowanych do praktycznie każdej marki i modelu samochodu dostępnego na rynku, bez ograniczeń co do ich kształtów. Można to porównać do znanej, polskiej kreskówki „Zaczarowany Ołówek”, gdzie każdy zaprojektowany przez nas wzór można przekształcić w realny produkt – mówi Bartosz Frontczak z FroGum.

Dzięki tej technologii, FroGum jest w stanie oferować szeroki asortyment produktów, obejmujący ponad 4000 modeli dywaników, które znajdują swoich odbiorców na rynkach na całym świecie, w tym w Europie, Ameryce Północnej i Afryce, co świadczy o globalnym zasięgu i innowacyjności polskiego producenta.

Bez bieżącej kontroli jakości – ani rusz

W produkcji dopasowanych dywaników samochodowych – aby uniknąć ewentualnych zwrotów czy reklamacji – niezwykle ważna jest kontrola jakości, od projektowania po pakowanie. Proces można podzielić na trzy etapy. Pierwszym z nich jest dokładny nadzór dostarczonych surowców – sprawdzenie ich oznaczeń oraz zgodności ze specyfikacją dostawy. Kolejnym etapem jest tzw. kontrola międzyoperacyjna, podczas której pracownicy reagują na wszelkie wady, takie jak niepoprawnie wytłoczone wzory czy ubytki w tworzywie oraz weryfikacja zgodności finalnych produktów z pierwotnymi wymaganiami. Ostatnim etapem jest szczegółowa kontrola podczas pakowania. Wówczas pracownicy sprawdzają zgodność wykonanych pomiarów, wyglądu i przetworzenia materiału z ustalonymi parametrami. Pozwala to na wyłapanie sporadycznych błędów i zminimalizowanie ilości – i tak wykorzystywanych w dalszych produktach – odpadów.

– Niezwykle ważne jest dla nas to, aby każda osoba, mająca kontakt z produktem na jakimkolwiek etapie tworzenia, dokonywała bieżącej kontroli jakości. Taka wielokrotna weryfikacja pozwala wyeliminować niemal wszystkie wadliwe produkty, a co za tym idzie uniknąć reklamacji. Dopracowując ten system, zainspirowały nas metody rodem z Japonii, która w końcu jest znana z rzetelności swoich produktów. Pozwala nam to zagwarantować, że każdy dywanik, który opuszcza naszą fabrykę, spełnia najwyższe standardy jakościowe, których oczekują klienci – podsumowuje Bartosz Frontczak z firmy FroGum.

Proces wytworzenia dywaników samochodowych okazuje się znacznie bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Wykorzystanie innowacyjnego tworzywa TPE, zaawansowanej technologii skanowania 3D i metodycznej kontroli jakości na każdym etapie produkcji to tylko niektóre z jej elementów. W erze, gdzie estetyka i funkcjonalność idą w parze z ekologiczną świadomością, wyłącznie odpowiednie i przemyślane podejście może stanowić odpowiedź na rosnące oczekiwania rynku.

Więcej informacji o firmie na stronie internetowej https://www.frogum.com

#europejskafirma.pl #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski. Zdjęcia i informacje o firmie Good One PR