Światowa Firma

Forum Gospodarcze Polska-Unia Europejska-Rada Współpracy Zatoki

19 kwietnia 2016 r. w sali kolumnowej Ministerstwa Rozwoju w Warszawie odbyło się Forum Gospodarcze Polska-Unia Europejska-Rada Współpracy Zatoki, zorganizowane przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Lewiatana, Centrum Inicjatyw Międzynarodowych i Polską Agencję Informacji i  Inwestycji Zagranicznych.

Wikipedia podaje, że Rada Współpracy Zatoki Perskiej (ang. Persian Gulf Cooperation Council – w skrócie GCC), nazywana również Radą Krajów Zatoki Perskiej, powstała 25 maja 1981 roku w Rijadzie. W jej skład wchodzi 6 państw: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Obecnie używana jest skrócona nazwa organizacji, bez słowa „perska”.

Unia Europejska prowadziła z Radą Współpracy Zatoki negocjacje w sprawie utworzenia unii celnej, ale zostały przerwane w 2009 r. Mimo to handel między krajami UE a RWZ rozwija się dynamicznie, powiedział Adam Kułach, ambasador Unii Europejskie w Arabii Saudyjskiej i Radzie Współpracy Zatoki.

Od kilkunastu lat rośnie również polski eksport do krajów RWZ. W 2015 r. wyniósł 1,5 mld euro,  wyjaśnił Janusz Chojna, Kierownik Zakładu Koniunktury Światowej Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w Warszawie. Przyznał jednak, że są to na razie rynki dla elity polskich firm, które koncentrują się w 90 proc. na Europie.

Aleksander Libera, Pełnomocnik Zarządu ds. Polskich Inwestycji,   Polskiej Agencji Informacji i  Inwestycji Zagranicznych, ocenił, że na razie polskie inwestycje bezpośrednie w krajach RWZ są nieduże. W 2014 r. wynosiły 107 mln euro, z czego 99 mln euro to inwestycje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zachęcał do poszukiwania arabskiego partnera do przedsięwzięć gospodarczych w tym regionie. Z polskich firm, które tam zainwestowały, wskazał:

#  InPost, która buduje tam sieć paczkomatów z arabskim kooperantem Aramex,

# Freedomes,  która ma spółkę w Arabii Saudyjskiej, gdzie produkuje namioty,

# Comarch – globalna firmę informatyczną

# Izodom 2000 Polska, która zbudowała osiedle w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ambasador Adam Kułach wskazał na potencjalne możliwości biznesowe w RWZ związane z transformacją ekonomiczną i społeczną tych krajów, z koniecznością modernizacji infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej.

Małgorzata Panek-Kasińska, prezes i właściciel MK Business Link LLC, która pomaga polskim małym i średnim firmom wchodzić na rynki arabskie, powiedziała, że warto organizować branżowe misje handlowe do RWZ. Na początku kwietnia 2016 r. z grupą przedsiębiorców z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego była w Dubaju na targach Dubai WoodShow. „Turcja miała na nich imponujący pawilon sfinansowany przez państwo. Polskich firm nie było nawet stać na wykupienie własnych stoisk”,  powiedziała Małgorzata Panek-Kasińska. Jej zdaniem, przydałoby się wsparcie ze strony państwa udziału polskich firm w targach oraz pomoc przy inwestycjach.

O doświadczeniach swoich firm na rynkach RWZ opowiedzieli Leszek Romanowski, Market Development Leader EMEA firmy Nowy Styl Group  oraz Grzegorz Szczęśniak, Prezes Zarządu SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Jerzy Krajewski