FIRMA PLASTIXAL Mariusz Kołakowski to Brylant Polskiej Gospodarki 2020

FIRMA PLASTIXAL Mariusz Kołakowski w Starym Bożejewie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XIII edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2020 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Wartość rynkowa firmy w październiku  2020 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 15,9 mln zł, co dało jej tytuł  Brylant Polskiej Gospodarki 2020.

Tak o niej napisał jej założyciel i właściciel.

Firma powstała w 2006 roku .Jako producent okien PCV swoją działalność rozpocząłem w zakładzie mieszczącym się w małej, wynajętej hali w miejscowości Piątnica pod Łomżą.

Byłem ja, moja rodzina i pięciu doświadczonych pracowników (dwóch pracuje do dziś). Nie było łatwo. Młoda firma, która chce prowadzić produkcję i sprzedaż okien bez zaplecza finansowego? „To nie może się udać”. Te słowa słyszałem najczęściej. Jednak z miesiąca na miesiąc liczba zleceń rosła, a co za tym idzie, wzrastało także zatrudnienie. Po roku nasza załoga liczyła już trzynaście osób, a młody producent okien PCV mógł poszczycić się pierwszymi sukcesami. Przepowiednie „życzliwych” na szczęście się nie spełniły.

Okna i drzwi — export do krajów Unii Europejskiej

Przełomowy był rok 2009. To wtedy, za namową naszych klientów, w naszej ofercie pojawiła się stolarka aluminiowa. Jako producent okien aluminiowych rozszerzyliśmy ekspansję na rynek francuski. To tam trafiały nasze okna i drzwi — export od tego czasu systematycznie wzrastał, stając się ważnym źródłem dochodu firmy.

Aby sprostać postawionemu sobie wyzwaniu, potrzebowaliśmy większej powierzchni produkcyjnej. W 2010 roku zakupiliśmy w miejscowości Stare Bożejewo pod Wizną działkę z budynkami do remontu oraz kilka nowoczesnych maszyn. Wszystko po to abyśmy mogli produkować nie tylko okna, ale również takie elementy, jak drzwi zewnętrzne PCV. W czerwcu 2011 roku producent okien PCV rozpoczął prace w nowej siedzibie. W 2014 roku wybudowaliśmy nowe biuro wraz z zapleczem socjalnym, ale widzieliśmy, że na halach produkcyjnych także robi się coraz ciaśniej. Dostawienie hali magazynowej pomogło tylko na chwilę.

Plastixal —stawiamy na ciągły rozwój

Obecnie zatrudniamy ponad 100 osób, rozbudowujemy zakład o dodatkowe 3000 m2, czekamy na zamówiony innowacyjny park maszynowy, a nasze produkty (głównie okna i drzwi na export) trafiają do kilkunastu krajów UE oraz do USA, Algierii i Norwegii. Jesteśmy dumni, że na tak trudnych rynkach państw takich jak Francja, Belgia, Niemcy czy Wielka Brytania, jesteśmy postrzegani jako solidny i godny polecenia partner.

Zapraszamy do współpracy kontrahentów z Polski i z zagranicy. Oferowane przez nas profile okienne, drzwi tarasowe czy drzwi zewnętrzne do domu wpasują się w każdy styl architektoniczny.

Więcej informacji o firmie pod adresem: https://plastixal.pl/

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #JerzyKrajewski

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

W lutym 2021 r. Instytutu Europejskiego Biznesu zbadał wyniki finansowe 85 187 przedsiębiorstw w Polsce. Analiza została przeprowadzona na podstawie najświeższych, wiarygodnych danych za lata 2018-2019 z Krajowego Rejestru Sądowego.

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 14 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe ponad 100 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Wartość rynkowa firm wykorzystywana jest od 2020 r. również w Konkursie Miasto Przyjazne Firmom, który instytut organizuje od 2007 r. Tytuł ten przyznaje miastom, w których znajdzie dużo firm wartych łącznie więcej niż 10 tys. zł na mieszkańca.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator Polski. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 5 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Światowa Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 3 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez  porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w październiku  2020 r.

C/Z: 42,2,

C/WK: 0,77

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW

Według wskaźników giełdowych z października 2020 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w październiku 2020 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2019 r. i wskaźnika C/Z w październiku 2020 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2019 r. i wskaźnika C/Wk w październiku 2020 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w październiku 2020 r.