Festo każdego roku opracowuje 10 tysięcy nowych aplikacji
Festo automatyzuje maszyny i urządzenia w branży spożywczej, opakowaniowej, samochodowej, papierniczej, elektronicznej, kolejowej, a także procesy w energetyce, przemyśle chemicznym czy gospodarce wodno- ściekowej, wyjaśnia Andrzej Soldaty, Prezes Zarządu Festo Polska Sp. z o.o. w Jankach.
W ramach programu Bionic Learning Network Festo bada również nowe technologie w oparciu o naturę i wdraża je na polu automatyzacji. Energoszczędna, „zielona produkcja” ma w tym względzie kluczowe znaczenie. Przykładowe ostatnie projekty to bioniczny Tripod, Smartbird – mechaniczna mewa oraz Bionic Handling Assistant, czyli tzw. „trąba słonia”, która została wyróżniona Niemiecką Nagrodą Przyszłości.Koncern Festo, wprowadzając rocznie na całym świecie około 100 nowych produktów i posiadając 800 patentów, zapewnia najwyższą produktywność w automatyzacji fabryk i procesów technologicznych.Centrala koncernu znajduje się w Esslingen-Berkheim, a sieć 61 firm córek zlokalizowana jest na całym świecie, do tej sieci należy Festo Sp. z o.o.
Przed powołaniem samodzielnej firmy w Polsce Festo prowadziło intensywną działalność poprzez Biuro Informacji Handlowej, dlatego marka obecna jest na rynku polskim od ponad 40 lat.
Festo Polska wprowadza na rynek polski komponenty do automatyzacji produkcji przez sprzedaż doradczą. Obsługuje 5000 klientów przemysłowych i realizuje rocznie 70 tys. zamówień. Oferuje również kompleksowe rozwiązania dla automatyzacji procesów produkcyjnych i rocznie wdraża około 250 innowacyjnych projektów. Potencjał intelektualny spółki stanowi zespół 104 specjalistów z których większość pracuje w firmie ponad 10 lat.
Festo obsługuje odbiorców zarówno w zakresie factory automation, jak i process automation. Automatyzuje maszyny i urządzenia w branży spożywczej, opakowaniowej, samochodowej, papierniczej, elektronicznej, kolejowej, a także procesy w energetyce, przemyśle chemicznym czy gospodarce wodno- ściekowej. Istnieje również kilka nowych obszarów rynku, takich jak ten związany z biotechnologiami, gdzie coraz częściej Festo Polska znajduje klientów.
W 2009 roku decyzją koncernu zostało powołane w Polsce Centrum Inżynieryjne Festo, bazujące na doświadczeniach i kompetencjach zespołu Festo Polska. Na potrzeby Centrum zbudowano nową halę produkcyjną o powierzchni 2500 mkw. W Centrum są opracowywane i wytwarzane rozwiązania automatyzacji dla klientów krajowych i zagranicznych (60 proc. – eksport). Oferta wykonań specjalnych, dostosowanych do indywidualnych wymagań klientów, obejmuje m.in.:
specjalizowane siłowniki, kompletne moduły napędowe i sterujące, zespoły manipulatorów
oraz szafy sterownicze.
Festo prowadzi również intensywny transfer wiedzy na rynek polski przez zorganizowaną działalność dydaktyczną. Oferuje sprzęt edukacyjny do ośrodków szkoleniowych, a także szkolenia i doradztwo dla firm z branży przemysłowej.
Festo Polska aktywnie uczestniczy również w wielu imprezach branżowych, takich jak targi, konferencje czy seminaria. Dodatkowo firma organizuje prezentacje oraz warsztaty techniczne, które odbywają się bezpośrednio na miejscu u klienta, wykorzystując do tego celu Expotainer. Expotainer Festo to specjalistyczny pojazd prezentacyjny zawierający wewnątrz ekspozycję produktową, przedstawiającą najnowsze rozwiązania technik automatyzacji produkcji w formie ruchomych eksponatów.
W 2012 roku Festo Sp. z o.o. otworzyło Mechatroniczne Centrum Aplikacyjne zlokalizowane w głównej siedzibie w Jankach k/Warszawy. Jest to jeden z pierwszych tego typu ośrodków naukowo-szkoleniowych Festo w Europie Środkowo-Wschodniej. Centrum umożliwia zapoznanie się z najnowszą techniką w zakresie automatyki, robotyki i sterowania na przykładzie realnych aplikacji przemysłowych.
– napędów elektrycznych z silnikami skokowymi i serwo,
– chwytaków pneumatycznych,
– sterowników z funkcjami motion i robotyki,
– systemów wizyjnych,
– przemysłowej komunikacji sieciowej,
– paneli operatorskich.Centrum Aplikacyjne Festo odpowiada na realne potrzeby rynku w dwóch obszarach:
po pierwsze umożliwia prowadzenie szkoleń i staży, wypełniając jednocześnie misję edukacyjną firmy. Po drugie upraszcza procesy decyzyjne po stronie klienta oferując testy planowanych inwestycji i aplikacji na manipulatorach oferowanych przez firmę Festo.Działania edukacyjne Centrum Aplikacyjnego są skierowane zarówno do klientów biznesowych jak i do studentów szkół wyższych. Firmom zainteresowanym współpracą z Festo oferowane są pakiety szkoleń praktycznych, umożliwiających zapoznanie się z funkcjonalnością sprzętu. W przypadku studentów i uczniów, Centrum Aplikacyjne pełni rolę pomostu pomiędzy wiedzą teoretyczną gwarantowaną przez polskie szkolnictwo a praktyką przemysłową. Uniwersalne, nowoczesne wyposażenie, elastyczne oprogramowanie oraz doświadczony zespół inżynierski Festo gwarantuje wysoki poziom szkolenia oraz efektywność ćwiczeń praktycznych.
Drugim z wspomnianych obszarów zastosowań Centrum Aplikacyjnego jest wspomaganie procesów decyzyjnych. Jako jedna z niewielu firm w Polsce Festo umożliwia zaprezentowanie klientowi oferowanego rozwiązania handlingowego przed etapem finalizowania samej transakcji. Centrum Aplikacyjne zostało wyposażone w zespół trzech manipulatorów, na których przygotowywane są specjalne, pokazowe wersje oferowanych aplikacji. Dzięki temu klient otrzymuje rzeczywiste potwierdzenie deklarowanej w ofercie wydajności i precyzji. Przetestowanie aplikacji na tym etapie pozwala także na wyeliminowanie trudnych do przewidzenia komplikacji wynikających z błędów w założeniach lub ograniczeń technicznych.
Uruchomienie Centrum Aplikacyjnego zdefiniowało nowy standard w dziedzinie aktywnej współpracy z klientem na rynku automatyki. Firma Festo dokłada wszelkich starań, aby jako lider w zakresie innowacyjnych rozwiązań ciągle zwiększać produktywność klientów.
Festo Sp. z o.o. w Jankach została wyróżniona w VIII edycji ogólnopolskiego Konkursu Gepardy Biznes 2013, VI edycji ogólnopolskiego Konkursu Efektywna Firma 2013, VI edycji ogólnopolskiego Konkursu Potęga Biznesu 2013 oraz I edycji ogólnopolskiego Konkursu Światowa Firma 2013.