AktualnościEfektywna FirmaInstytutPolskie Brylanty

Doświadczenia nie da się skopiować – spojrzenie wstecz na 50 lat historii HSM

HSM Polska to założony w 2007 roku oddział niemieckiej firmy HSM GmbH + Co KG, która w 2021 roku obchodzi 50 lat swojej działalności.

Od momentu założenia firmy Hermann Schwelling Maschinenbau w 1971 roku, wiele się zmieniło – otwierano nowe fabryki, zakładano filie, rozwijano innowacyjne technologie, ale przez cały ten czas założyciel firmy nigdy nie tracił z oczu swoich priorytetów.

 

Dostosowywanie produktów i usług do potrzeb dzisiejszego i przyszłego rynku, wysoki poziom obsługi klienta, technologiczne przywództwo i rozwinięte możliwości produkcyjne to tylko kilka z nich. Tym samym oferowanie klientom jakości „Made in Germany” stało się w naturalny sposób wartością nadrzędną.

Początki


Hermann Schwelling rozpoczynał swoją działalność biznesową jako jednoosobowa firma produkująca komponenty dla przedsiębiorstw przemysłowych. Nie spoczął jednak na laurach i rozważał, jakie produkty mógłby wytworzyć przy pomocy posiadanych przez siebie maszyn. Wybór padł na belownice, gdyż na jednej z wystaw targowych dostrzegł w tym obszarze duży potencjał do optymalizacji.

Hermann Schwelling, założyciel i szef firmy HSM GmbH + Co KG

Zaledwie rok później jego pierwsza belownica była gotowa i już na targach w Hanowerze w 1973 pozyskano na nią pierwsze zamówienia. Stanowiło to kamień węgielny dla dynamicznego rozwoju firmy.

Kolejne kroki milowe

W roku 1975 została wybudowana fabryka w Salem, która dziś zajmuje ok. 50 000 m² powierzchni użytkowej. W 1981 Hermann Schwelling zainicjował drugi główny filar działalności swojej firmy – program niszczarek dokumentów. Dzięki swojemu doświadczeniu i sile innowacji przyczynił się do tego, że niszczarka dokumentów HSM stoi dziś obok wielu biurek i stanowi niejako współczesny kosz na śmieci.

 

Niszczarka HSM. Zdjęcie ze strony https://www.facebook.com/HSMdeutschland/

 

HSM był również prekursorem decydującego rozwoju w dziedzinie pras belujących. W dzisiejszym handlu detalicznym przy utylizacji materiałów opakowaniowych stosuje się przede wszystkim belownice. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste. Prasy belujące nie tylko pozwalają na zmniejszenie objętości odpadów nawet o 95%, ale także zajmują niewiele miejsca. Oprócz znaczącej redukcji kosztów utylizacji i transportu, prasowanie materiałów ma korzystny wpływ na emisję CO2.

Belownice firmy HSM GmbH + Co KG

Świadectwem konsekwentnych dążeń do udoskonalania i optymalizacji wprowadzanych na rynek rozwiązań  jest prawie 200 aktywnych patentów posiadanych przez HSM.

W 1991 przejęto wraz z pracownikami i zreorganizowano przedsiębiorstwo w Reichenbach (Saksonia), a w 1996 uruchomiono trzecią fabrykę HSM we Frickingen.

Firma o międzynarodowym zasięgu

W 1999 roku firma HSM rozpoczęła światową ekspansję i założyła swoją pierwszą filię w Ameryce. Od tego czasu z dużym zaangażowaniem rozwija nowe rynki, a z biegiem lat pojawiły się kolejne oddziały w Anglii, Francji, Polsce, Hiszpanii i Chinach. Obecnie HSM zatrudnia ok. 900 pracowników na całym świecie i sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach, osiągając roczny obrót w wysokości ok. 130 mln euro z imponującym udziałem eksportu w wysokości ok. 70 %.

Zakłady HSM w Salem

Nie możesz skopiować doświadczenia – musisz je zdobyć sam. Kiedy Hermann Schwelling rozpoczynał swoją działalność gospodarczą, nie miał pojęcia, że w ciągu kilkudziesięciu lat jego firma aż tak się rozwinie. Jedno wiedział jednak na pewno: tylko ci, którzy mają własne pomysły – i z determinacją je realizują – mogą odnosić sukcesy i być niezależni. To właśnie te wartości sprawiają, że również dzisiaj firma HSM jest tak skuteczna.

___

HSM Polska Sp. z o.o w Warszawie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XIII edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2020 i XIII edycji Konkursu Efektywna Firma 2020 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Wartość rynkowa spółki w październiku 2020 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 82,9 mln zł, co dało jej tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2020.

Działa efektywnie – średni stosunek zysku netto do przychodów w latach 2018- 2019 r. osiągnął poziom 5,8 proc. To dało jej tytuł Efektywna Firma 2020.