Aktualności

Deweloperzy nadal z rekordową aktywnością

Wrzesień 2017 r. był kolejnym miesiącem, w którym deweloperzy nie zwolnili tempa. Dane o ich aktywności na rynku budowlanym przez ostatnie 12 miesięcy znów są rekordowe. Rynek nie zwalnia tempa, a entuzjazmu deweloperów nic nie jest w stanie zatrzymać.

Budowę prawie 102 tys. lokali mieszkalnych rozpoczęli deweloperzy w ostatnim roku. To nowy rekord w tej kategorii, tylu mieszkań firmy działające na rynku nie budowały jeszcze nigdy. Co znamienne, na najwyższym w historii poziomie jest też liczba mieszkań oddanych do użytkowania (86 tys.) oraz pozwoleń na budowę kolejnych (129,5 tys.) – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego przeanalizowanych przez Home Brokera.

Sam wrzesień był dla firm działających na polskim rynku okresem wysokiej aktywności. W stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku liczba rozpoczętych budów wzrosła o 10 proc., uzyskanych pozwoleń na budowę o 24,5 proc., a lokali oddanych do użytkowania o 6,5 proc. Widać jasno, że w każdej z trzech kategorii dzieje się sporo.

Aktywność deweloperów w okresie październik 2016 – wrzesień 2017 r.

 

Liczba

Zmiana r/r

Oddane mieszkania

86 015

+14,3%

Rozpoczęte budowy

101 954

+17,5%

Wydane pozwolenia na budowę

129 490

+24,2%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Dane o aktywności deweloperów poprawiają się z kwartału na kwartał, prawie każdy odczyt danych GUS to nowe rekordy.

Polacy kupują mieszkania na potęgę, nic więc dziwnego, że deweloperzy próbują zaspokoić tę potrzebę. Z danych NBP wynika, że ponad 60 proc. lokali kupowanych jest za gotówkę, której w okresie niskich stóp procentowych na rynku nie brakuje. Kwartalnie na nowe mieszkania w największych miastach Polacy wydają obecnie ok. 4 mld zł.

Nierzadko nabywców znajdują mieszkania na pierwszych etapach budowy, znalezienie gotowego lokalu w dobrej lokalizacji dużego miasta może być trudne. Wiele mieszkań od deweloperów od razu trafia na rynek najmu, który szybko je chłonie. Polacy coraz częściej wybierają najem zamiast zamieszkiwania we własnym lokalu. Doceniają przede wszystkim łatwą możliwość zmiany miejsca zamieszkania i brak obowiązku zaciągania kredytu na wiele lat.

Dane GUS pokazują też, że rośnie nie tylko aktywność deweloperów, ale i inwestorów indywidualnych, którzy budują domy na własne potrzeby. Przez ostatni rok Polacy rozpoczęli budowę 93,6 tys. domów, to o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rosnąca liczba pozwoleń na budowę (18 proc. rok do roku) sugeruje, że trend ten zostanie utrzymany i w kolejnych kwartałach liczba nowych budów nadal będzie rosła.

 

źródło: Home Broker