Columbus Coffee Tomasz Weczer sp.j. to Gepard Biznesu 2019

Columbus Coffee Tomasz Weczer sp.j. w Szczecinie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XIV edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2019 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Columbus Coffee Tomasz Weczer sp.j. rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów ze sprzedaży i zysku netto w latach 2016-2017 wyniosła w jej przypadku 1354,2 proc.  To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2019. Zajęła 8. miejsce w rankingu Gepardy Biznesu 2019 Gastronomii.

Sieć kawiarni Columbus Coffee została założona przez Tomasza Weczera, szczecińskiego przedsiębiorcę branży gastronomicznej, przy wsparciu bliskich partnerów. Wspólnie prowadzili grupę kilku restauracji od 1998 roku. W 2010 roku Tomasz Weczer postanowił zapoczątkować nową, mało znaną na rynku polskim, a bardzo powszechną w Stanach Zjednoczonych dziedzinę działalności gastronomicznej – kawiarnie o niepowtarzalnym klimacie, z szybką obsługą, najwyższej jakości kawą (również na wynos) i przekąskami. Wszystko zaczęło się od pierwszej kawiarni, która powstała w Szczecinie, a kolejne pojawiły się w innych miastach. W czasie, kiedy system franczyzowy w Polsce dopiero raczkował, kawiarnie Columbus Coffee z kawą serwowaną w papierowym kubku z logo w kształcie czerwono-czarnego ziarenka stawały się coraz bardziej rozpoznawalne i modne.

Tomasz Weczer zdał sobie sprawę z wielkiego potencjału tego obszaru gastronomii i zdecydował się rozwinąć biznes, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem poprzez franczyzę. Po okresie studiów i doświadczeń stworzył pierwszy na rynku polskim Franchising System w obszarze tego typu kawiarni. Dziś Columbus Coffee jest najpopularniejszą polską siecią kawiarni w systemie franczyzowym.

Kolejne lata były pełne wyzwań i sukcesów, ale także trudnych doświadczeń. Columbus Coffee stawał się coraz ważniejszym na polskim rynku „graczem”, zwiększając liczbę punktów franczyzowych. W ciągu 3 lat powstało 20 nowych lokalizacji, dzięki czemu znacząco powiększyła się grupa partnerów franczyzowych, z którymi do dziś wymienia się doświadczeniami.

Columbus Coffee Team, w skład którego wchodzą doświadczeni menedżerowie z działów Produktu, Logistyki, Finansów, Projektów, Marketingu, Szkoleń i Inwestycji jest napędzany przez chęć wyróżnienia się poprzez jakość, zaangażowanie i innowacyjność. Dziś działa z tą samą pasją i impulsem, który zapoczątkował założyciel firmy wiele lat temu.

Istotne jest to, że Biuro Główne Columbus Coffee samo projektuje i wyposaża swoje kawiarnie, a także jest projektantem i producentem mebli oraz całego wyposażenia związanego z aranżacją wnętrza, co daje mu ogromną przewagę wśród konkurencji w odniesieniu do kosztów inwestycyjnych związanych z budową kawiarni oraz wydobyciem najdrobniejszych szczegółów charakteru danego miejsca według wskazań i sugestii franczyzobiorców.

Projekt franczyzy Columbus Coffee pozwala wprowadzić zupełnie nową jakość na poziomie kształcenia franczyzobiorców i ich baristów, gwarantowaną przez ludzi z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Zakres oferowanych produktów, ich ciągła innowacyjność i sposób ekspozycji, komunikacja z klientami, metody sprzedaży oraz niepowtarzalna atmosfera każdego wnętrza kawiarni pod logo Columbus Coffee – wszystko to zostało sprawdzone i pozwala z powodzeniem produkować i sprzedawać najwyższej jakości produkty w oparciu o najlepszy serwis baristyczny.

Więcej informacji o firmie pod adresem: https://www.columbuscoffee.pl

Informacja o Magazynie Przedsiębiorców „Europejska Firma” i Instytucie Europejskiego Biznesu

Magazyn Przedsiębiorców „Europejska Firma” i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 14 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 80 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza.  Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r.  Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Program Promocyjny Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Wartość rynkowa firm wykorzystywana jest od 2019 r. również w Konkursie Samorząd Przyjazny Firmom, który instytut organizuje od 2007 r. Tytuł ten przyznaje powiatom, miastom, gminom, dzielnicom, w których znajdzie dużo firm wartych łącznie więcej niż 10 tys. zł na mieszkańca.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator Polski. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 5 mln zł .

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Światowa Firm Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 3 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.