Aktualności

Asseco Banking Forum 2016

Bardzo ciekawa konferencja o przyszłości sektora bankowego odbyła się 11 października 2016 r. w hotelu Regent  w Warszawie.  Wynika z niej, że sektor bankowy w Polsce jest jednym z najnowocześniejszych na świecie i nie boi się wyzwań przyszłości. Ma bowiem wizjonerów i wybitnych informatyków.

 Asseco Banking Forum 2016 zorganizowała firma Asseco. Wzięli w niej udział najważniejsi menedżerowie, odpowiedzialni z informatyzację polskich banków.

Bardzo intersująca była dyskusja panelowa „Czy banki w Polsce są gotowe na rozwój branży Fintech?”. Wzięli w niej udział:
Sławomir Lachowski, CEO G Rock (Gibraltar)
Michał Mrożek, Prezes Zarządu, HSBC Bank Polska S.A.
Andrzej Reich, Dyrektor Departamentu, Komisja Nadzoru Finansowego
Krzysztof Rosiński, Prezes Zarządu, Getin Noble Bank S.A.
Zbigniew Pomianek, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland S.A.

Prowadzili ją Eugeniusz Twaróg, dziennikarz „Pulsu Biznesu” i  Łukasz Wilkowicz, dziennikarz „Dziennika Gazeta Prawna”.

Karol Mazurek, Dyrektor Zarządzający, Obszar Bankowości, Accenture Polska przedstawił najnowszy raport „Technology Vision for Banking 2016”

Tomasz Dymowski, Dyrektor Departamentu Zarządzania Ofertą Produktową i Relacjami z Klientami, Raiffeisen Bank Polska S.A., opowiedział jak jego bank unowocześnił bankowość internetową i mobilną korzystając z gotowych rozwiązań Asseco, opartych na otwartej architekturze, umożliwiającej dodawanie nowych aplikacji.

Tomasz Buczak, Product Portfolio Manager, Asseco Poland S.A., omówił architekturę przyszłości w systemach bankowych, a Tomasz Leś, Starszy Menedżer Produktu, Asseco Poland S.A. – nowości w rozwiązaniach IT dla bankowości – top & hot na świecie.

W panelu dyskusyjnym „Jak skuteczniej wykorzystywać technologie w rozwoju polskich banków?” wzięli udział:
Marcin Kotarba, Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii, Deutsche Bank Polska S.A.
Szymon Wałach, Dyrektor Pionu Klienta Detalicznego, PKO BP S.A.
Dariusz Paczewski, Dyrektor programu PSD2, Bank Zachodni WBK S.A.
Jaromir Frankowicz, Dyrektor Departamentu Analizy i Rozwiązań Biznesowych, Euro Bank S.A.
Jarosław Bryl, Dyrektor Pionu Business Intelligence, Asseco Poland S.A.

Prowadził go Robert Stanikowski, Partner, The Boston Consulting Group Sp. z o.o.

Szymon Wałach powiedział, że z globalnych badań  The Boston Consulting Group  wynika, że sektor bankowy w Polsce jest jednym z najnowocześniejszych na świecie, a w dziedzinie przelewów nawet najlepszy. Zawdzięczamy to współpracy banków w Polsce. Jej efektem jest nowoczesny system przelewów BLIK, którego tworzenie zainicjował PKO BP, a inne banki chętnie się do jego budowy włączyły. Szymon Wałach zachęcał do dalszej współpracy.

„Stwórzmy razem bezpieczną polską chmurę”, apelował Szymon Wałach.

Adam Góral. prezes Asseco, ocenił, że sektor bankowy w Polsce nie boi się wyzwań przyszłości. Ma bowiem wizjonerów i wybitnych informatyków.

„Gdy 25 lat temu tworzyliśmy system DEF, niektórzy powątpiewali, że małej polskiej firmie uda się stworzyć własne oprogramowanie dla banków.  Ale powidło się. Dziś Asseco jest największą firmą informatyczną w Europie Środkowej i szóstym producentem oprogramowania w Europie. Wierzę, że będziemy w stanie razem skutecznie rozwijać system bankowy w Polsce, że odeprzemy atak nowych firm z branży fintech”, powiedział Adam Góral.

Jerzy Krajewski