Polskie Brylanty

ArcelorMittal Poland inwestuje 1 mld zł w udoskonalenie produkcji i ochronę środowiska

Do końca tego roku w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland ruszy nowa linia ocynkowania, a huta w Dąbrowie Górniczej zyska nowy konwertor. Łączna wartość wszystkich realizowanych w tym roku przez koncern inwestycji w udoskonalenie produkcji i ochronę środowiska to 1 mld zł.

ak poinformował prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar w piątek PAP, ponad 500 mln zł, czyli przeszło połowa środków inwestowanych przez koncern w tym roku, trafiła do krakowskiej huty.

Latem tego roku w Krakowie zakończył się remont jedynego wielkiego pieca, rozbudowana walcownia gorąca jest w trakcie rozruchu, kończy się też modernizacja konwertora i budowa nowej linii ocynkowania.

 

Chcemy być częścią projektów infrastrukturalnych, które realizowane będą w Polsce w najbliższych latach. Dlatego podjęliśmy decyzję o zwiększeniu naszych zdolności produkcyjnych w części przetwórczej – w zakresie wyrobów walcowanych na gorąco o 900 tys. ton rocznie, a ocynkowanych o 400 tys. ton – poinformował Samaddar.

 

Zaznaczył, że po remoncie wielki piec w Krakowie ma najnowocześniejszy układ chłodzenia w Europie i spełnia normy emisji do powietrza, które wchodzą w życie za dwa lata.

Do 2018 r., zgodnie z unijną dyrektywą o emisjach przemysłowych (Industrial Emissions Directive – IED), jesteśmy zobligowani do przeprowadzenia szeregu inwestycji, aby sprostać wymaganiom BAT (Najlepszych Dostępnych Technik). Krakowski wielki piec już dziś spełnia te wymogi. Duże projekty środowiskowe realizowane są także w zdzieszowickiej koksowni i w hucie w Dąbrowie Górniczej – podał prezes.

Realizacja jednej z inwestycji wynikających z dyrektywy IED jest już w bardzo zaawansowanej fazie – wykonano ponad 90 proc. prac przy modernizacji wydziału węglopochodnych w Zdzieszowicach. Wartość tego projektu przekracza 200 mln zł. Poza korzyściami środowiskowymi modernizacja instalacji ma poprawić warunki pracy i przyczynić się do unowocześnienia procesu technologicznego.

W Dąbrowie Górniczej trwa modernizacja systemu odpylania taśmy spiekalniczej, która pochłonie 160 mln zł, a także modernizacja odpylania stalowni konwertorowej, której koszt znacząco przekroczy 100 mln zł.

Natomiast jeszcze przed końcem tego roku dąbrowska huta zyska nowy konwertor, kosztem ponad 20 mln zł. Konwertor tlenowy to jedno z kluczowych urządzeń w procesie produkcji stali – to w nim, w stalowni, ze złomu i surówki żelaza wytopionej w wielkim piecu powstaje stal. Inwestycja jest w trakcie realizacji – w ostatnich dniach zakończono demontaż starego, ponad 800-tonowego konwertora. Była to skomplikowana operacja technologiczna, do której użyto dwóch potężnych suwnic, każda o udźwigu 500 ton. W podobny sposób będzie transportowana nowa jednostka, która aktualnie jest scalana.

Od 2004 r., kiedy ArcelorMittal rozpoczął działalność w Polsce, do końca 2015 r. firma zainwestowała w modernizację swoich instalacji prawie 6 mld zł. Dzięki temu koncern obniżył emisję CO2 o 25 proc., a pyłu o 30 proc. W Dąbrowie Górniczej od dwóch lat pracuje jedna z kilku na świecie instalacji do produkcji 120-metrowych szyn, a w Krakowie walcownia gorąca blach, uruchomiona w 2007 r. kosztem 1,2 mld zł.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut – w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali.

źródło: PAP