Efektywna FirmaGepardy BiznesuMocna Firma

ARBET jest w czołówce polskich producentów płyt styropianowych

Fabryka Styropianu ARBET Bartosik, Czernicki, Funke, Kuncer, Muzyczuk Sp.j. działa od 25 lat  na polskim rynku materiałów termoizolacyjnych. Jubileusz oraz wyróżnienia w konkursach Instytut Europejskiego Biznesu są okazją, by przyjrzeć się przedsiębiorstwu.

Edward Funke, jeden z pięciu współwłaścicieli FS ARBET:
 ARBET dziś jest doskonale znany, a zaczynaliśmy przecież jako lokalny zakład w Koszalinie. Rozrósł się on w ogólnopolską markę z pięcioma fabrykami. Taki sukces ARBETu cieszy, bo widzę, że to już nie tylko ekspansja na polski rynek, ale i dalej, na Europę.
Dziś Fabryka Styropianu ARBET znajduje się w czołówce polskich producentów płyt styropianowych.

Image

Dariusz Karasiński, dyrektor generalny ARBET: Na początku, w 1990 roku, powstał zakład w Koszalinie i tu obecnie znajduje się centrala. Bardzo szybko okazało się, że rozwój będzie możliwy tylko wówczas, jeżeli zbliżymy się do naszych potencjalnych klientów, tzn. kiedy powstaną kolejne fabryki w innych częściach Polski. Uruchomiono zakłady produkcyjne w Golubiu-Dobrzyniu, Gostyniu i Jaśle. Gdy 4 fabryki pracowały  pełną parą, stało się jasne, że potrzebna jest kolejna inwestycja. Była nią zbudowana od podstaw fabryka w Przodkowie w pobliżu Trójmiasta. Wznoszenie nowego zakładu daje duży komfort, gdyż pozwala przystosować go dokładnie do potrzeb inwestora. Nowoczesna fabryka w Przodkowie, to nie był jednak koniec naszych inwestycji.

Image

Dariusz Karasiński, dyrektor generalny ARBET

Dyrektor podkreśla, że dziś nowe inwestycje nie oznaczają wznoszenia nowych fabryk. Wynika to z obserwowania tendencji rynkowych, o których wspomina Irena Domska, kierownik ds. zarządzania jakością FS ARBET: Fabryka Styropianu ARBET, jako już 25 letni uczestnik rynku budowlanego, obserwuje konsekwentny rozwój budownictwa w kierunku budownictwa energooszczędnego (standard NF40) i pasywnego (standard NF15). Dom energooszczędny, to budynek, który jest tańszy w eksploatacji, przyjazny dla człowieka i środowiska. Mniejsze zużycie energii, zwłaszcza termicznej, przeznaczonej m.in. do ogrzewania, możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań projektowych i technicznych.

Image

Takie obserwacje skłaniają do wyciągania nowych wniosków:
W tej chwili rozwijamy projekt związany z badaniem procesu technologicznego. Inwestujemy też w najnowocześniejszy sprzęt. Zakup innowacyjnych maszyn jest elementem procesu podnoszenia jakości. Chcemy, by opinia o naszych produktach pozostała na wysokim poziomie – przekonuje dyr. Karasiński. – W każdym zakładzie mamy laboratorium, w którym wykonujemy badania naszych wyrobów. Wszystkie badania wykonujemy we własnym zakresie: robią je nasi pracownicy na naszym sprzęcie, co pozwala szybko reagować na ewentualne odchylenia.

Image

Po 25 latach działań na rynku dociepleń i uważnego słuchania sygnałów płynących od inwestorów i wykonawców produkcja FS ARBET ewoluowała. Przeważająca część produkcji to płyty styropianowe dla budownictwa, ale jest zdecydowanie więcej odmian: są odmiany dedykowane dla specyficznych zastosowań, np. płyty o obniżonej chłonności wody (HYDROPIAN), płyty do izolacji akustycznej, używane w stropach pomiędzy kondygnacjami (TONOPIAN), płyty z dodatkiem grafitu (FASADA GRAFIT), firma zwiększyła liczbę odmian płyt standardowych.

Image

Jesienią 2016 roku Fabryka świętuje 25lecie działalności. W 100% polska firma spokojnie i konsekwentnie buduje dobrą markę rzetelnymi działaniami, zgodnymi z oczekiwaniami rynku.

Image

Fabryka Styropianu ARBET Bartosik, Czernicki, Funke, Kuncer, Muzyczuk Sp.j. w Koszalinie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w X edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2015, w VIII edycji Konkursu Efektywna Firma 2015 oraz w III edycji Programu Promocyjnego Mocna Firma Godna Zaufania – Strong Company 2015 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.