Aksamitki. Od nasion do kwiatów – praktyczny poradnik po uprawie.
Aksamitka jest gatunkiem, który stale zdobi ogródki, parkowe klomby i miejskie donice. Niezawodne i długotrwałe kwitnienie tych kwiatów, a do tego bardzo dobra odporność na różne czynniki stanowią zalety, które trudno znaleźć u innych roślin.
Wyhodowanie aksamitek z nasion nie jest trudnym zadaniem, dlatego jest to kwiat idealny na początek przygody z własnym ogrodem. Co powinniśmy wiedzieć, decydując się na wysiew aksamitek? Odpowiadamy!
Co jest charakterystyczne dla aksamitek ?
Aksamitka rozpierzchła to jednoroczna roślina wywodząca się z rodziny astrowatych. Wzniesione, rozgałęziające się krzaczki osiągają od 20 do 60 cm. Kwiaty aksamitek są pojedyncze lub pełne. Ich kolorystyka jest paletą ciepłych odcieni żółtego, pomarańczowego, czerwonego i mahoniowego. Płatki mogą być nasycone jednym kolorem lub fantazyjnie ozdobione dwoma barwami. Kwiaty wyrastają na łodyżkach pojedynczo, a ich żywy odcień wspaniale odbija się od ciemnozielonych, pierzastych listków.
Aksamitki to gatunek nie tylko do ogrodu. Pięknie prezentuje się w skrzynkach i donicach na balkonach. Kwiaty o pięknych, nasyconych barwach idealnie nadają się do rozświetlania ogrodowych aranżacji, pasują do wielu gatunków i nie są problematyczne w uprawie. Najbardziej charakterystyczną cechą aksamitek jest jednak zapach. Specyficzna aromat nie każdemu się podoba, ale ma za to ważną zaletę – odstrasza wiele ogrodowych szkodników! Zapachu aksamitek nie tolerują krety i nornice, nie lubią go też mrówki, mszyce. Korzenie aksamitek pomagają pozbyć się nicieni glebowych, a dodatkowo działają hamująco na rozwój chwastów.
Jakie warunki zapewniają bujne kwitnienie aksamitek?
Aksamitki to rośliny, których rozwój ogranicza się do jednego sezonu. Nie są to rośliny wybredne. Do uzyskania zdrowych i ładnych krzaczków, wystarcza słoneczne, osłonięte stanowisko. Przy mniejszej ilości słońca, rośliny słabiej kwitną. Ziemia dla aksamitek uprawianych w gruncie i w doniczkach powinna być żyzna, przepuszczalna i niezbyt zbita. Dobrze jest zadbać o systematyczne podlewanie, choć jeśli zdarzy się nam zapomnieć to nic się nie stanie. Aksamitki tolerują okresowe susze. Aby zachęcić rośliny do bujnego i obfitego kwitnienia można zastosować uniwersalne nawozy do roślin kwitnących. Liczniejsze wydawanie pąków kwiatowych stymuluje też przycinanie przekwitających koszyczków.
Kiedy można siać aksamitki?
Uprawę aksamitek prowadzi się wyłącznie z nasion. Pierwszy siew można wykonać już w marcu- kwietniu. Nasiona sieje się do pojemników lub do inspektu. Dla lepszego efektu dobrze jest stosować specjalne podłoże do wysiewu nasion. Delikatnie przykryte ziemią nasiona, można okryć folią, co przyspieszy kiełkowanie. Przy zapewnieniu temperatury 15 stopni Celsjusza, siewki ukazują się już po 5 dniach.
W fazie 2-3 liści właściwych sadzonki trzeba popikować do oddzielnych doniczek. Rośliny sadzi się na miejsce stałe po uprzednim zahartowaniu, w drugiej połowie maja. Aksamitki można wysiać też od razu na rabatkę. Niestety jest to możliwe dopiero po ostatnich majowych przymrozkach. Wadą tej metody jest późniejszy termin kwitnienia, co skraca nam przyjemność podziwiania tych niesamowitych kwiatów.
Piękna i trwała
Aksamitki to jedne z najdłużej kwitnących roślin w naszych ogrodach. Ich hojne krzaczki zdobią otoczenie od początku lata po jesienne chłody. Nie wymagają wiele pracy, a ich wartość dekoracyjna jest nieprzeceniona. Doskonale komponują się bylinami, innymi roślinami sezonowymi czy trawami ozdobnymi. W zależności od wysokości dekorują obwódki lub stają się tłem kompozycji. Mogą zajmować główne miejsce w aranżacji albo malowniczo uzupełnić istniejące nasadzenie. Mnogość odmian aksamitek, którą oferuje rynek nasienny, jest zdumiewająca. Obecnie dostępne są już nawet aksamitki bezzapachowe. Proste w uprawie, atrakcyjnie i wytrzymałe kwiaty dla amatorów? Odpowiedź jest jedna: Aksamitki!
Nasiona aksamitki https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-aksamitki/– prosty sposób na bujny i kolorowy ogród.
Autor: artykuł partnera