AktualnościGepardy BiznesuInstytutPolskie BrylantyWielcy Modernizatorzy

AGRO – HANDEL Sp. z o.o. to Brylant Polskiej Gospodarki, Gepard Biznesu i Wielki Modernizator 2020

Agro-Handel Sp. z o.o. w Mościszkach została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2020, XIII edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2020 i IX edycji Konkursu Wielki Modernizator 2020 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2018-2019 wyniosła w jej przypadku 58,9 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2020.

Jej wartość rynkowa w październiku 2020 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 336,3 mln zł, co dało jej tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2020.

W latach 2018-2019 dokonała odpisów amortyzacyjnych na kwotę 4,6 mln zł, dzięki czemu zyskała tytuł Wielki Modernizator 2020.

Zakłady mięsne AGRO-HANDEL Sp. z o.o. są przedsiębiorstwem rodzinnym, stworzonym w 1989 roku przez Jana Ludwiczaka i Wspólników. Firma zlokalizowana jest w miejscowości Mościszki w Wielkopolsce. Zakład produkcyjny położony jest w bezpośrednim otoczeniu pól, lasów i jezior, a rejon znany jest z produkcji trzody chlewnej. To tutaj, od wielu już lat powstają najwyższej jakości mięso i wędliny, z których firma jest dumna.

W zakładzie produkcyjnym prowadzony jest ubój żywca wieprzowego, rozbiór półtusz, a także produkcja wędlin. Początki funkcjonowania firmy nie były łatwe, ale motywacja i chęć osiągnięcia sukcesu przez jej założycieli spowodowały, że możliwości ubojowe żywca wieprzowego z zaledwie kilkudziesięciu sztuk dziennie lat wzrosły do niespełna 2 000. Z kolei dzienna produkcja mięsa wieprzowego to obecnie nawet 180 ton, a wędlin 20 ton. Sukcesywne i odpowiednio zaplanowane modernizacje zakładu produkcyjnego prowadzone od samych początków funkcjonowania firmy pozwoliły nie tylko podnosić wydajność produkcji, ale również jakość i bezpieczeństwo produktów. Zakończona w 2016 roku modernizacja linii ubojowej, podczas której zastosowano nowoczesną metodę gazowego ogłuszania zwierząt przed ubojem, pozwoliła jeszcze bardziej podnieść jakość mięsa. Z kolei nowa linia rozbiorowa oddana do użytku w 2018 roku umożliwiła podwojenie zdolności produkcyjnych.

Wędliny firmy Agro-Handel pod marką „Spiżarnia Boryny”. Zdjęcie ze strony https://agro-handel.com.pl

Ważną rolę dla jakości produktów odgrywa surowiec, dlatego firma współpracuje tylko ze sprawdzonymi i doświadczonymi hodowcami. To właśnie dzięki najwyższej jakości, odbiorcami jej półtusz i mięsa są zarówno niewielkie, rzemieślnicze masarnie, jak i największe w Polsce zakłady produkcyjne. W swoje produkty zaopatruje również wielu producentów dań gotowych, dla których zgodnie z ich wymaganiami przygotowuje kostkowane i plastrowane mięso oraz wędliny. W produkty zaopatruje również klientów instytucjonalnych takich, jak jednostki wojskowe, szpitale, uzdrowiska, restauracje czy hotele. Odbiorcy hurtowi mogą zaopatrywać się w jej hurtowniach zlokalizowanych na południu Polski – w Sosnówce niedaleko Karpacza, a także na Północy kraju – w Koszalinie.

W ciągu lat firma zyskała zaufanie wielu kontrahentów, a także klientów indywidualnych, dla których stale rozwija sieć swoich sklepów firmowych. Jest dumna, że jej produkty docenili również kontrahenci poza granicami Polski. Firma AGRO-HANDEL Sp. z o.o. posiada obecnie uprawnienia do eksportu na rynki ponad 40 krajów na całym świecie. Eksportuje do tak dalekich miejsc jak Wietnam, Hongkong, Haiti, Kongo czy Wybrzeże Kości Słoniowej.

Opracowując receptury swoich wędlin, chce podzielić się swoim bogatym doświadczeniem oraz wieloletnią tradycją. Specjalnie dla grona najbardziej wymagających klientów jej masarnia stwarza linie wędlin wędzonych w komorze tradycyjnego wędzenia opalanej drewnem czereśniowym, a od 2018 roku należy do grona producentów Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej, która uhonorowana została Unijnym certyfikatem ,,Chronione Oznaczenie Geograficzne”. Jej priorytetem jest również bezpieczeństwo oferowanych produktów. W tym celu w zakładzie produkcyjnym wdrożony i certyfikowany został międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności BRC Food.

Więcej informacji o firmie na stronie: https://agro-handel.com.pl

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #brilliant #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard   #wielkimodernizator  #bigmodernizer #polishbrilliant #brylantywPolsce #brilliantinPoland

Informacja o Portalu Przedsiębiorców Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 15 lat przeanalizowali wyniki finansowe 200 tysięcy polskich firm. Analizy opierają głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w bardzo uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Wartość rynkowa firm wykorzystywana jest również w Konkursie Miasto Przyjazne Firmom, który instytut organizuje od 2007 r.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Światowa Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

We wrześniu 2021 r. Instytutu Europejskiego Biznesu zbadał wyniki finansowe 99 704 przedsiębiorstw w Polsce. Policzył ich wartość rynkową. Analiza została przeprowadzona na podstawie najświeższych, wiarygodnych danych za lata 2018-2019 z Krajowego Rejestru Sądowego.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez  porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w październiku  2020 r.

C/Z: 42,2,

C/WK: 0,77

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW

Według wskaźników giełdowych z października 2020 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w październiku 2020 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2019 r. i wskaźnika C/Z w październiku 2020 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2019 r. i wskaźnika C/Wk w październiku 2020 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w październiku 2020 r.