Aktualności

Zalety farb fotokatalitycznych opartych na nanotechnologii

Dzisiejsze czasy w budownictwie nacechowane są poszukiwaniem nowoczesnych, wysoce zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Szczególnie dbałość o zdrowie, ochronę środowiska jak i poprawę warunków pracy, wymuszają na producentach farb zastosowanie materiałów spełniających powyższe warunki. Szczególnie widoczne jest to w obiektach Służby Zdrowia. Wyjściem naprzeciw oczekiwaniom są produkty FOTOKATALITYCZNE oparte na nanotechnologii.

Fotokatalityczny rozkład zanieczyszczeń w powietrzu oraz wodzie w obecności materiałów półprzewodnikowych, stwarza nowe, bardziej efektywne możliwości usuwania zanieczyszczeń ze środowiska naturalnego. W wyniku procesów utleniania, organiczne zanieczyszczenia ulegają całkowitej mineralizacji do prostych związków nieorganicznych. Metoda ta jest w pełni przyjazna środowisku, gdyż nie wymaga stosowania szkodliwych dla człowieka oraz dla natury materiałów, a dodatkowo, nie wymaga korzystania z konwencjonalnych, nieodnawialnych źródeł energii, których pozyskanie związane jest z degradacją środowiska.
Zjawisko fotokatalizy, na podstawie której zostały zaprojektowane farby TITANIUM, polega na przyspieszaniu przebiegu reakcji chemicznych pod wpływem światła słonecznego, a także sztucznego. Dzięki temu szkodliwe substancje zmieniają się głównie w dwutlenek węgla i wodę. To wszystko stało się możliwe dzięki dodaniu do wybranych wyrobów odpowiednio spreparowanego fotokatalizatora.

Farby fotokatalityczne utleniają organiczne i nieorganiczne zanieczyszczenia, które osadzają się na powierzchniach w obiektach budowlanych. Usuwają zanieczyszczenia miejskie i przemysłowe (np. spaliny osadzające się na ekranach akustycznych lub ścianach budynków wzdłuż ulic). Powierzchnie pokryte takimi produktami można odnawiać rzadziej niż te wykańczane tradycyjnymi farbami.
Nie bez znaczenia dla użytkowników jest również fakt, że nasze produkty eliminują zanieczyszczenia gazowe i opary zawarte w powietrzu oraz hamują rozwój szkodliwych wirusów, bakterii, pleśni i grzybów (co jest ważne w pomieszczeniach wymagających sterylności, np. sale zabiegowe i szpitalne). Powłoki tego typu usuwają również uciążliwe zapachy i drobnoustroje, np. w przemyśle spożywczym).
W przeciwieństwie do typowych produktów chronionych chemicznie, fotokatalizator nie ulega wypłukiwaniu (osłabieniu działania z powodu częstego zmywania). Efekt fotokatalitycznej ochrony działa, dopóki farba pozostaje na powierzchni.

PODSTAWOWE CECHY DZIAŁANIA PRODUKTÓW FOTOKATALITYCZNYCH:

  • ograniczenie rozwoju oraz aktywne usuwanie bakterii, drobnoustrojów, pleśni i innych organizmów, bakteriobójczość.
  • neutralizacja czyli oczyszczanie ze szkodliwych oparów i gazów (m.in. dym tytoniowy, spaliny samochodowe, opary rozpuszczalników w warsztatach i halach produkcyjnych, produkty spalania paliw kopalnych typu węgiel czy olej opałowy).
  • dezodoryzacja– oczyszczanie pomieszczeń z nieprzyjemnych zapachów (znaczące ograniczenie uciążliwych zapachów np. w stołówkach i kuchniach, eliminacja składników nie tylko o nieprzyjemnym zapachu, ale również szkodliwych np. w warsztatach, laboratoriach, palarniach tytoniu.

OBSZARY ZASTOSOWANIA PRODUKTÓW FOTOKATALITYCZNYCH WEWNĘTRZNYCH:

• SZPITALE, SALE OPERACYJNE, SALE ZABIEGOWE, PRZYCHODNIE ITD.),HOSPICJA, DOMY SPOKOJNEJ STAROŚCI,
• ŻŁOBKI, PRZEDSZKOLA, SZKOŁY,
• HALE SPORTOWE, SIŁOWNIE I BASENY,
• OBIEKTY PRZEMYSŁOWE
• PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY, KOSMETYCZNY,
• PRZEMYSŁ ELEKTRONICZNY, SPOŻYWCZY

Opracował: Tomasz Kujawa, Manager Rynku DTH, na podstawie materiałów źródłowych oraz na podstawie opracowań wewnętrznych Głównego Technologa firmy Pigment, Pana Zbigniewa Rybackiego.