Nagrody dla liderów polskiego rynku kapitałowego za osiągnięcia w 2016 roku
- W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. odbyła się uroczysta Gala – podsumowująca Rok Giełdowy 2016
- Podczas Gali emitentom, Członkom Giełdy oraz Autoryzowanym Doradcom, którzy w minionym roku osiągnęli najlepsze wyniki i przyczynili się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego zostało wręczonych łącznie 30 nagród
W Gali udział wzięli przedstawiciele najważniejszych instytucji rynku kapitałowego – emitentów, domów maklerskich, banków, firm inwestycyjnych oraz organizacji i stowarzyszeń branżowych. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli m.in. Witold Słowik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Teresa Czerwińska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nagrody przyznano w następujących kategoriach:
Nagrody GPW na Głównym Rynku akcji:
- mBank S.A. za organizację pierwszych ofert publicznych o największej łącznej wartości w 2016 roku.
- Celon Pharma S.A. za największą wartość pierwszej oferty publicznej akcji w 2016 roku.
- Trigon Dom Maklerski S.A. za największą liczbę spółek wprowadzonych na Główny Rynek akcji w 2016 roku.
- Alior Bank S.A. za największą wartość wtórnej oferty publicznej w 2016 roku.
- Dom Maklerski Banku Handlowego S.A. za najwyższy udział w obrotach akcjami (bez transakcji animatora) na Głównym Rynku w 2016 roku.
- Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska za najwyższy udział lokalnego animatora w obrotach akcjami na Głównym Rynku w 2016 roku.
Nagrody GPW na rynku NewConnect:
- Tower Investment S.A. – za największą ofertę spółki debiutującej na NewConnect w 2016 roku.
- mBank S.A. – za najwyższy udział w obrotach sesyjnych akcjami na rynku NewConnect (bez transakcji animatora) w 2016 roku.
- Dom Maklerski BDM S.A. – za najwyższy udział animatora w obrotach sesyjnych akcjami na rynku NewConnect w 2016 roku.
Nagrody GPW na rynku Catalyst:
- Orlen Capital AB – za największą wartość debiutu na Catalyst w 2016 roku.
- mBank S.A. – za najwyższą wartość obrotów sesyjnych obligacjami nieskarbowymi na wszystkich rynkach w ramach Catalyst (bez transakcji animatora) w 2016 roku oraz nagrodę za największą wartość emisji nieskarbowych instrumentów dłużnych wprowadzonych na Catalyst w 2016 roku.
- Dom Maklerski PKO Banku Polskiego S.A. – za najwyższą wartość obrotów animatora w obrotach sesyjnych obligacjami nieskarbowymi na Catalyst w 2016 roku.
Nagrody GPW na rynku instrumentów pochodnych:
- Erste Securities Polska S.A. – za najwyższy udział w wolumenie obrotów indeksowymi kontraktami terminowymi bez transakcji animatora w 2016 roku.
- Dom Maklerski Noble Securities S.A. – za najwyższy udział animatora w wolumenie obrotów indeksowymi kontraktami terminowymi w 2016 roku.
- Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. – za najwyższy udział w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi na akcje 2016 roku.
- Bank Zachodni WBK S.A. – za najwyższy udział w wolumenie obrotów opcjami indeksowymi bez transakcji animatora w 2016 roku.
- Dom Maklerski PKO Banku Polskiego S.A. – za najwyższy udział animatora w wolumenie obrotów opcjami indeksowymi w 2016 roku.
Nagrody GPW za dystrybucję informacji:
- Polska Agencja Prasowa – dla pierwszego dystrybutora informacji giełdowych od 1996 roku.
- mBank S.A. – za największą liczbę i wartość zamówień na produkty informacyjne zawierające dane przetworzone z GPW i BondSpot.
Nagroda GPW za produkty strukturyzowane:
- Raiffeisen CentroBank oraz ING Bank N.V. – za wkład w rozwój rynku produktów strukturyzowanych na GPW w 2016 roku.
Nagrody Grupy KDPW:
- Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. – za wysoką jakość raportowania transakcji do KDPW_TR w 2016 roku.
- PKO Bank Polski S.A. – I miejsce w kategorii za najwyższą wartość transakcji OTC rozliczonych w KDPW_CCP w 2016 roku.
- ING Bank Śląski S.A. – II miejsce w kategorii za najwyższą wartość transakcji OTC rozliczonych w KDPW_CCP w 2016 roku.
- BNP Paribas Securities Services – za wdrożenie i oferowanie klientom nettingu papierów wartościowych w formule zgodnej z najlepszymi praktykami rynkowymi.
- Bank Handlowy w Warszawie S.A. – dla pierwszego w historii rynku operatora konta dla globalnego uczestnika KDPW.
Nagrody Treasury BondSpot Poland:
- Barclays Bank PLC – Lider rynku kasowego Treasury BondSpot Poland w 2016 roku.
- ING Bank Śląski S.A. – Lider rynku transakcji warunkowych Treasury BondSpot Poland w 2016 roku.
- Bank Handlowy w Warszawie S.A. – Lider market makingu na Treasury BondSpot Poland w 2016 roku oraz nagrodę za wspieranie rozwoju rynku Treasury BondSpot Poland w 2016 roku.
Organizatorem Gali – Podsumowanie Roku Giełdowego 2016 była Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Partnerami wydarzenia byli: KDPW S.A., KDPW_CCP S.A. oraz BondSpot S.A.