Przyjazne Miasto

Zlot Druha Szarego z Hexa Bankiem

W dniach 09 – 11.03.2018 r. odbył się XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Druha Szarego.

Wydarzenie upamiętnia postać księdza prałata Kazimierza Lutosławskiego – żyjącego na przełomie XIX i XX w. wybitnego intelektualisty, kapłana i pedagoga, który wpisał się w historię światowego skautingu jako twórca Krzyża Harcerskiego oraz jeden z największych propagatorów myśli harcerskiej wśród młodzieży.

W zlocie biorą udział gromady zuchowe, drużyny i przedstawiciele środowisk harcerskich z Łap, Przemyśla, Ostrołęki, Warszawy, Krotoszyna, Włoszczowej, Jedwabnego, Skawiny, Golubia-Dobrzynia i Łomży. Spotkaniu towarzyszy specjalnie ułożony na tę okoliczność program.

Duchowi spadkobiercy idei Druha Szarego odwiedzili jego rodzinny dom w Drozdowie, gdzie współcześnie mieści się Muzeum Przyrody – instytucja kultury o znaczeniu strategicznym dla zachowania pamięci o rodzie Lutosławskich, realizująca przy tym swoje statutowe zadania z zakresu lekcji o faunie i florze Polski.

Spotkanie w Dworze Lutosławskich poprzedziła droga krzyżowa, poprowadzona przez o. hm. Jana Bońkowskiego – kapelana łomżyńskiego hufca ZHP i księdza phm. Roberta Szulenckiego – duszpasterza harcerzy. Marcin Rydzewski – kustosz dóbr pozostających w Dworze Lutosławskich przybliżył zgromadzonym życie i działalność Druha Szarego.

Hexa Bank Spółdzielczy objął patronatem te wydarzenie.