Gepardy BiznesuInstytutPolskie BrylantyWielcy Modernizatorzy

Würth Polska Sp. z o.o. to Brylant Polskiej Gospodarki, Gepard Biznesu i Wielki Modernizator Polski 2020

Würth Polska Sp. z o.o. w Warszawie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2020, XIII edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2020 i IX edycji Konkursu Wielki Modernizator Polski 2020 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Firma rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2018-2019 wyniosła w jej przypadku 14,4 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2020.

Wartość rynkowa spółki  w październiku 2020 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 296,5  mln zł, co dało jej tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2020.

W latach 2018-2019 dokonała odpisów amortyzacyjnych na kwotę 18,9 mln zł, dzięki czemu zyskała tytuł Wielki Modernizator Polski 2020.

To spółka zależna niemieckiej firmy działającej od 1945 r., lider w technice zamocowań i dystrybucji produktów dla profesjonalistów. W jej ofercie znajduje się ponad 125 000 produktów przeznaczonych dla profesjonalistów.

Historia firmy Würth jest pasjonująca. Odniosła globalny sukces. Poniżej jej krótki opis ze strony internetowej spółki.

 

1945

Z dwudziestoletnim doświadczeniem w tej sferze biznesu, Adolf Würth zakłada firmę dostarczającą śruby, nakrętki i nity, w Künzelsau, w południowoniemieckim regionie Hohenlohe.

1954

Przedwczesna śmierć Adolfa Würtha, założyciela firmy. Jego 19-letni syn Reinhold przejmuje prowadzenie biznesu. Roczna sprzedaż w owym czasie kształtuje się w okolicach 80 000 euro.

1962

Prof. Reinhold Würth wyprowadza swoje prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo poza granice Niemiec. Pierwsza zagraniczna spółka-córka powstaje w Holandii.

1965

Adolf Würth OHG zostaje przekształcona w partnerstwo z ograniczoną odpowiedzialnością (\”KG\”). Partnerem głównym jest Würth-Verwaltungs-GmbH. Kapitał firmy pochodzi wyłącznie od członków rodziny.

1969

Posiadłości firmy przy stacji kolejowej w Künzelsau pękają w szwach. Biura zostają przeniesione do nowego budynku w dzielnicy Gaisbach.
„Würth Screw and Fastner Corporation” powstaje w USA – pierwsza spółka działająca pod czerwonym logo jest obecna na kontynencie amerykańskim.

1970

Würth świętuje 25 lat działalności. Sprzedaż w tym czasie wzrosła o 50% do 32,9 milionów. Pierwsza spółka powstaje na kontynencie afrykańskim.

1978

Rusza praca w nowym centrum dystrybucji w Künzelsau-Gaisbach.

1981

Würth zakłada swoją pierwszą firmę w Australii.

1985

Adolf Würth GmbH & Co. KG świętuje 40 lat działalności.

1987

Würth wchodzi na rynek azjatycki kupując firmę w Japonii i zakładając swoją własną jednostkę w Malezji. Würth jest już obecny na pięciu kontynentach.

1989

Adolf Würth GmbH&Co. otrzymuje prestiżową nagrodę German Marketing Prize.

1990

Zjednoczenie Niemiec daje możliwość ekspansji firmy na wschodnie landy. Pierwszy punkt regionalny zostaje otwarty w Dreźnie.

1992

15 maja 1992 nowy budynek siedziby głównej w Künzelsau – Gaisbach zostaje oficjalnie oddany do użytku. Nowoczesny obiekt, poza biurami, posiada także własne muzeum sztuki.

1994

1 stycznia 1994 roku prof. Reihold Würth odchodzi na emeryturę z czynnej pracy i zasiada w Komitecie Doradczym Grupy Würth. Dr Walter Jaeger zostaje powołany na stanowisko przewodniczącego Rady Wykonawczej Grupy Würth. Rolf Bauer zostaje zastępcą przewodniczącego.

1995

20.04. firma obchodzi 50. urodziny! W tym roku sprzedaż osiąga rekordową sumę 2,2 miliarda euro.

1998

Dwie przesiąknięte tradycją firmy Grupy Würth – producent narzędzi HAHN+KOLB Werkzeuge GmbH ze Stuttgartu, oraz fabryka śrub Arnold Umformtechnik GmbH & Co. KG z Ernsbach, świętują 100 lat działalności.

1999

Prof. Reinhold Würth obejmuje, w dowodzie uznania jego wyjątkowych osiągnięć, Katedrę Przedsiębiorczości na Uniwersytecie w Karlsruhe i prowadzi wykłady do końca letniego semestru 2003 roku.

2000

Grupa Würth osiąga niesamowite wyniki ustanawiając nowy rekord sprzedaży przekraczający 5 miliardów euro. Oznacza to osiągnięcie celu wyznaczonego przez prof. dr hab. Reiholda Würtha. Jego \”Wizja 2000\” określona w 1987 roku stała się rzeczywistością.

2001

1 stycznia 2001 roku Grupa Würth otrzymuje nową strukturę organizacyjną. Członkami nowej Centralnej Rady Zarządczej są dr Walter Jaeger (przewodniczący), Rolf Bauer (zastępca przewodniczącego) oraz Bettina Würth.

2003

Pomimo trudnych warunków gospodarczych oraz trendu konsolidacyjnego, firma kontynuuje inwestowanie w powiększanie działów sprzedaży na całym świecie. Ten kierunek zostaje wynagrodzony rekordowymi wynikami sprzedaży na poziomie 5,45 miliarda euro.
Prof. Dr Harald Unkelbach zostaje powołany na członka Centralnej Rady Zarządczej 1 stycznia 2003 roku.

2005

Robert Friedmann obejmuje stanowisko przewodniczącego Centralnej Rady Zarządczej, podczas gdy dr Walter Jeager odchodzi na emeryturę z dniem 1 czerwca 2005 roku.

2006

Bettina Würth zajmuje miejsce swojego ojca 1 marca 2006 roku. Prof. dr hab. Reinhold Würth staje się honorowym przewodniczącym Komitetu Doradczego i pozostaje przewodniczącym Rady Wykonawczej Rodzinnego Trustu Grupy Würth. W tym samym czasie Bettina Würth oddaje posadę w Centralnej Radzie Zarządczej doktorowi Reinerowi Spechtowi.
Alma Würth, współzałożycielka Adolf Würth GmbH & Co. KG umiera 4 maja 2006 roku. U boku jej męża, Adolfa Würtha, była siłą napędową tworzenia firmy w 1945 roku. Jako członkini Komitetu Doradczego wspomagała rozwój Grupy Würth do roku 1993 i wykazywała żywe zainteresowanie działalnością koncernu jako honorowa członkini Komitetu Doradczego.

2007

Niemiecka firma – matka Adolf Würth GmbH & Co. KG staje się pierwszą jednostką, która odnotowała sprzedaż przekraczającą miliard euro w roku rozliczeniowym, wliczając handel wewnątrz korporacji.
10 maja 2007 prof. Reinhold Würth otrzymuje honorowy doktorat z historii sztuki i muzealnictwa na Uniwersytecie w Palermo.

2008

Grupa Würth osiąga rekordową sprzedaż w wysokości 8,82 miliarda euro. W kwietniu Würth Austria wita trzymilionowego klienta Grupy Würth. Z początkiem roku szkolnego 2008/2009 zostają uroczyście otwarte nowe budynki szkoły Freie Schule Anne-Sophie, powstałej dzięki Fundacji Charytatywnej Würth.

2010

Podwójny jubileusz w Grupie Würth. Prof. Reinhold Würth obchodzi 75. urodziny, obchody których połączone są z 65-leciem istnienia firmy. Zostaje zaprojektowane nowe, czwarte już w historii logo.
W Polsce mamy aż trzy okazje do świętowania, mija bowiem 20 lat istnienia Würth na naszym rynku.

2014

Jesteśmy jeszcze bliżej klienta! Na www.wurth.pl zaczyna działać sklep internetowy.

2015

Kolejny rok z wielkimi jubileuszami w firmie Würth. 25-lecie na polskim rynku. 80. urodziny prof. Würtha. W roku 2015 mija także 70 lat od chwili, w której Adolf Würth powziął decyzję o sprzedaży śrub. Würth Polska z nową siedzibą i nowoczesnym centrum logistycznym w Diamond Business Parku, w warszawskiej dzielnicy Ursus.

2017

Nasza oferta produktowa przekroczyła liczbę 100 000 produktów! W bogatym asortymencie mamy narzędzia ręczne, elektronarzędzia, odzież BHP, chemię techniczną i wiele innych produktów dla przemysłu, motoryzacji, budownictwa, ciesielstwa, stolarstwa czy rolnictwa.

2018

Otworzyliśmy 30 sklep stacjonarny. Nowa placówka w Toruniu to już 30 punkt sprzedaży w kraju.

2020

Wraz z rozwojem firmy, produktów i usług podjęliśmy decyzję o wynajęciu dodatkowej powierzchni magazynowej wraz z przestrzenią szkoleniową. W efekcie całkowita przestrzeń, jaką będziemy zajmować w Diamond Busienss Park to ponad 11 000 mkw.

Więcej informacji o firmie pod adresem:  https://www.wurth.pl/

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 14 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 80 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Program Promocyjny Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Wartość rynkowa firm wykorzystywana jest od 2020 r. również w Konkursie Miasto Przyjazne Firmom, który instytut organizuje od 2007 r. Tytuł ten przyznaje miastom, w których znajdzie dużo firm wartych łącznie więcej niż 10 tys. zł na mieszkańca.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator Polski. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 5 mln zł .

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Światowa Firm Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 3 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.