Aktualności

Własna firma w Niemczech – jakie są koszty jej prowadzenia?

Polacy nie muszą wcale zostać w Polsce, aby rozkręcić dobrze prosperującą firmę – mogą to zrobić również w innych krajach należących do Unii Europejskiej. Nie bez przyczyny za kierunek podróży biznesowej bardzo często młodzi przedsiębiorcy obierają właśnie Niemcy.
Atrakcyjna staje się dla nich nie tylko odległość, ale i sytuacja gospodarcza, z której mogą czerpać liczne korzyści. Proces zakładania działalności gospodarczej wygląda jednak inaczej niż w Polsce, a brak znajomości obowiązującego na terenie Niemiec prawa może przysporzyć wielu kłopotów i znacząco opóźnić start firmy. Wsparciem w takich sytuacjach zajmują się biura rachunkowe, takie jak Polskie Biuro Niemcy Euro Profi. Poznaj koszty związane z prowadzeniem biznesu za zachodnią granicą!

Jakie są formy prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech?

Na samym początku warto poznać wszystkie możliwości dotyczące prowadzenia biznesu w Niemczech. Obowiązujące tam formy prawne dzielą się na:

  • spółki osobowe (cywilna, jawna, komandytowa, partnerska);
  • spółki kapitałowe (akcyjna, z o. o., mini GmbH, komandytowo-akcyjna);
  • jednoosobowa działalność gospodarcza (Gewerbe).

Olbrzymią popularnością wśród Polaków cieszy się Gewerbe. Przy rejestracji, jeśli nie wskaże się innej formy, to automatycznie będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza. Ma ona wiele plusów. Jednym z nich jest brak wymaganego, minimalnego kapitału, co sprawia, że dużo młodych przedsiębiorców w ten sposób zdobywa swoje pierwsze doświadczenia związane z samodzielnym prowadzeniem biznesu.

Jak przebiega proces zakładania firmy w Niemczech?

Każda z wyżej wymienionych form działalności ma odmienne procedury rejestracji i czasem wymaga podjęcia innych działań. Można wyróżnić jednak kilka kluczowych i uniwersalnych elementów całego procesu. Na samym początku warto podkreślić, że konieczne będzie posiadanie meldunku. Istnieje alternatywa w postaci usługi użyczenia adresu meldunkowego – polsko-niemieckie biur rachunkowe oferują opcję, dzięki której rejestracja będzie możliwa, a korespondencja odpowiednio zabezpieczona. Kolejnym obowiązkowym krokiem jest założenie konta, w zależności od wybranej formy prawnej będzie to typ biznesowy albo osobisty (Gewerbe). Wybierając profil działalności należy wziąć pod uwagę, że bardzo często niektóre aktywności wymagają posiadania odpowiednich zezwoleń, np. wydanych przez izbę rzemieślniczą lub przemysłowo-handlową.

Koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech

Koszt rejestracji Gewerbe może wynosić od 15 do maksymalnie 65 euro. W przypadku spółek mowa już o wydatku rzędu kilkuset euro. Prawo podatkowe w Niemczech różni się od tego w Polsce. Aby świadomie prowadzić i zarządzać firmą należy poznać jego podstawy lub skonsultować to ze specjalista z biura rachunkowo-księgowego. W przypadku podatku dochodowego konieczne będzie określenie jego klasy i stawki. Warto dodać, że kwota wolna od podatku regularnie wzrasta i w 2024 roku wynosi już 11 604 euro. Ponadto trzeba pamiętać o podatku od działalności gospodarczej, obrotowym oraz VAT.

Posiadając firmę, należy uwzględnić również szereg innych kosztów związanych z jej prowadzeniem. Choć ubezpieczenie emerytalne jest dobrowolne, to zdrowotne pozostaje obowiązkowe, więc warto uwzględnić te opłaty.

Czy warto prowadzić firmę w Niemczech?

Niemcy oferują stabilne środowisko biznesowe i rozwinięty rynek, dlatego pod względem finansowym przedsiębiorcy łatwo wychodzą na plus. Wiele osób obawia się problemów związanych z barierą językową czy kulturową. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak zespół Polskie Biuro Niemcy Euro Profi, którzy zajmą się formalnościami i przygotowaniem odpowiednich dokumentów związanych z zakładaniem firmy lub rachunkowością. Jasne przepisy w połączeniu z niskimi progami podatkowymi i wysokimi kwotami wolnymi od podatku sprawiają, że jest to miejsce sprzyjające rozwojowi biznesu.

Autor: materiał partnera