AktualnościGepardy BiznesuInstytutPolskie Brylanty

WILK ELEKTRONIK S.A. to Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2021 i Gepard Biznesu 2021

WILK ELEKTRONIK S.A. w Łaziskach Górnych została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVI edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2021 i XIV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2021 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 63,7 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2021.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na ponad 359,1 mln zł, co dało mu tytuł  Wielki Brylant Polskiej Gospodarki 2021.

To firma wyjątkowa na skalę Polski i Europy. Właściciel rodzimej marki pamięci komputerowych GOODRAM jest obecnie jedynym producentem konsumenckich pamięci komputerowych RAM, posiadającym własne zaplecze produkcyjne zlokalizowane w Europie.

W ciągu ostatnich lat rynek się konsolidował. Z Europy znikali kolejni producenci pamięci. Natomiast Wilk Elektronik poszerzał ofertę i inwestował w rozwój fabryki zlokalizowanej w Łaziskach Górnych na Śląsku.

Obecnie firma prowadzi potężną rozbudowę swojego zakładu. Teraz dysponuje powierzchnią 3000 mkw. Po zakończeniu inwestycji wartej 20 milionów złotych, powiększy się o dodatkowe 2340 m kw. Jest to największa inwestycja firmy od 2003 roku.

Główną marką Wilk Elektronik SA jest Goodram, którą sygnowane są moduły pamięci RAM, USB czy dyski SSD. Firma swoją działalność prowadzi od 1991 roku. Obecnie zatrudnia prawie 200 pracowników i eksportuje swoje produkty na 41 zagraniczne rynki.

Według raportu Future Source za II i III kwartał 2021 roku, Goodram jest najmocniejszą marką w Polsce w grupie DRAM i SSD i jednocześnie ma 5 procent udziału w rynku DRAM w regionie EMEA (Europa, Afryka Północna, Bliski Wschód, Rosja oraz europejski obszar poradziecki).

Produkty firmy Wilk Elektronik. Zdjęcie ze strony https://www.facebook.com/goodram.memory

Firma łącznie, w całym 2021 roku, sprzedała pamięci o łącznej pojemności 576 123 398 gigabajtów.

Ostatni czas to dynamiczny rozwój firmy, którego efektem jest w 2021 roku wzrost zatrudnienia o 7,5 procent oraz wzrost obrotu o 11 procent (względem roku wcześniejszego).

Więcej informacji o firmie pod adresem: https://www.goodram.com/

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 16 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe ponad 200 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Wartość rynkowa firm wykorzystywana jest od 2020 r. również w Konkursie Miasto Przyjazne Firmom, który instytut organizuje od 2007 r.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Światowa Firma Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.