Światowa Firma

Wicepremier Gliński udaje się z misją gospodarczą do Indii

12 lutego 2016 r.  wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński udaje się do Mumbaju w Indiach, gdzie będzie przewodniczył misji gospodarczej z udziałem polskich przedsiębiorców. W programie przewidziane jest jego spotkanie z premierem Narendrą Modim.   

W składzie polskiej delegacji znajdą się również: wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, przedstawiciele administracji rządowej, organizacji biznesu oraz przedsiębiorstw.

Głównym celem wizyty jest udział w międzynarodowym forum gospodarczym Make in India Week w Mumbaju. W wydarzeniu, oprócz władz indyjskich pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego wezmą udział szefowie rządów innych państw oraz przedstawiciele sektora biznesowego z Indii, Europy, Ameryki i Azji.

Wizyta wicepremiera Glińskiego będzie okazją do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami. Ma być również sposobnością do nawiązania indywidualnych kontaktów z indyjskim rządem federalnym (szczególnie z premierem Modim) i rządami stanowymi oraz reprezentantami miejscowego biznesu. Gliński będzie zachęcał przedsiębiorców indyjskich do inwestowania w Polsce m.in. prezentując funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych oraz inkubatorów innowacyjnych.

 

Podczas wizyty minister kultury odwiedzi także cmentarz katolicki św. Piotra w Mumbaju, gdzie złoży wieniec na grobie pierwszego Konsula Generalnego RP w Indiach, Eugeniusza Banasińskiego i jego małżonki – Kiry. Oboje w czasie II wojny światowej organizowali przyjmowanie uchodźców w Indiach oraz ewakuację Polaków ze Związku Radzieckiego.

Jak powiedział PAP wiceminister Domagalski, wizyta to przede wszystkim wyjazd na konferencję Make in India. „To taki standardowy projekt Indii związany z industrializacją tego kraju i największa impreza biznesowa (w Indiach) w tym roku. Dlatego nie może nas oczywiście zabraknąć. Jedziemy z silnym przedstawicielstwem polskich firm, a także silną reprezentacją naszej administracji publicznej” – podkreślił. Zaznaczył, że konferencja Make in India ma zachęcać zagraniczne firmy do inwestycji w bazę produkcyjną w Indiach. W misji wezmą udział przedstawiciele kilkudziesięciu polskich firm.

Domagalski dodał, że w Mumbaju odbędzie się też polsko-indyjskie forum biznesowe. „Pan premier Gliński będzie miał możliwość porozmawiania z premierem Modim. Ja spotkam się z ministrem ds. węgla, bardzo ważnym dla nas partnerem ze względu na duże możliwości jakie widzimy w Indiach w przemyśle wydobywczym i górniczym” – zaznaczył.

Jak podkreślił, w Indiach będą też przedstawiciele branży spożywczej. „Mamy nadzieję, że ten rynek otworzy się jeszcze szerzej na polski przemysł spożywczy. Mamy również nadzieję, że znikną ostatnie bariery w imporcie z Polski jabłek, które – mają wielkie szanse na odniesienie sukcesu w Indiach” – zaznaczył Domagalski.

Jego zdaniem rynek tego azjatyckiego kraju jest obecnie największym perspektywicznym rynkiem na świecie jeśli chodzi o potencjał sprzedażowy jabłek. „Są cały czas problemy proceduralne przy imporcie. Mamy nadzieję, że zrobimy postęp w tej sprawie” – dodał wiceminister.

Polsko-indyjska wymiana handlowa w 2014 r. osiągnęła wartość prawie 2,3 mld dolarów, a za pierwszych jedenaście miesięcy 2015 r. – nieco ponad 2 mld dolarów (w tym polski import to ok. 1,6 mld dolarów, a eksport – ok. 400 mln dolarów).

Jak informuje ministerstwo rozwoju, w ostatnich latach widać korzystne zmiany struktury towarowej polskiego eksportu do Indii. W wywozie na ten rynek systematycznie zwiększa się udział wyrobów relatywnie wyżej przetworzonych, bardziej nowoczesnych – wyrobów elektromaszynowych.

O ile jeszcze w 2010 r. odpowiadały one za ok. 35 proc. eksportu do Indii, to w 2014 r. już za 41,6 proc. W latach 2010-2014 eksport wyrobów elektromaszynowych zwiększył się blisko 2-krotnie, do 230 mln dolarów. Wśród towarów tej grupy najbardziej na znaczeniu zyskały:

Na drugim miejscu pod względem udziału w eksporcie uplasowały się wyroby metalurgiczne (25,9 proc. udziału w 2014 r.), których wywóz w latach 2010-2014 wzrósł o 50 proc., do 143 mln dol. Wśród nich dominujące znaczenie miały żelazo, żeliwo i stal, jakkolwiek ich eksport zwiększył się relatywnie wolno (o 5,3 proc.). Z drugiej strony wyraźnie przyspieszyła sprzedaż narzędzi, przyborów, noży, łyżek, widelców, sztućców itd. (6,7-krotnie), miedzi i wyrobów z miedzi (2,8-krotnie) oraz aluminium i wyrobów z aluminium (3-krotnie).

Z kolei sprzedaż wyrobów przemysłu chemicznego – zajmujących w 2014 r. trzecie miejsce w eksporcie do Indii wzrosła w latach 2010-2014 o 75 proc., do blisko 110 mln dolarów (20 proc. udziału).

Natomiast w polskim imporcie z Indii w latach 2010-2014 odgrywały – najszybciej rósł przywóz wyrobów przemysłu chemicznego (prawie 3-krotnie, do ponad 0,5 mld dol.),  wyrobów przemysłu lekkiego (o niecałe 30 proc. do ok. 480 mln USD) oraz wyrobów elektromaszynowych (o blisko 40 proc. do 240 mln do.).

Według – NBP wartość kapitału zainwestowanego przez firmy indyjskie w Polsce na koniec 2014 r. wyniosła 45,4 mln dolarów.  Na koniec 2014 roku funkcjonowały w Polsce 122 spółki z udziałem indyjskiego kapitału, z czego większość (tj. 99) zatrudniała do 9 osób.

Statystyki NBP nie uwzględniają jako indyjskiego kapitału w Polsce inwestycji firmy Arcelor-Mittal, która z uwagi na siedzibę w Luksemburgu – traktowana jest jako kapitał z Luksemburga. Arcelor-Mittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, zatrudniającym ponad 11 tys. pracowników. W latach 2004-2013 firma zainwestowała w Polsce ok. 4,8 mld zł.

W ostatnich latach obserwowano wzrost zainteresowania indyjskich firm polskim sektorem usług. Indyjskie firmy inwestowały w centra usług dla biznesu, obsługujące rynki Europy Zachodniej.

Swoje centra w Polsce otworzyły takie firmy jak: Tata Consultancy Services (Warszawa), Infosys BPO (przejęcie centrum obsługi BPO od firmy Philips, w tym centrum w Łodzi), HCL Technologies (Kraków), Wipro (Wrocław), MphasiS (Wrocław), ZenSar Technologies (Gdańsk).

Inne indyjskie firmy działające w Polsce to np.: Sharda Group (tkaniny i pościel), Videocon (kineskopy), Escorts (ciągniki rolnicze), Eurobatt (baterie, AGD), Essel Propack (produkcja opakowań), Rishabh Instruments Pvt. Ltd. (85 proc. udziałów w Lubuskich Zakładach Aparatów Elektrycznych „LUMEL” S.A.), Uflex (fabryka opakowań foliowych we Wrześni).

 

Organizatorami misji są: Krajowa Izba Gospodarcza, Indyjsko-Polska Izba Gospodarczo-Handlowa we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Ambasadą RP w New Delhi oraz Ambasadą Indii w Polsce.

Gliński w jednym z wywiadów dla PAP informował, że jako pierwszy wicepremier w rządzie Beaty Szydło będzie koordynował filar gospodarczy i inne resorty, by monitorować, czy realizowany jest program gospodarczy rządu, z drugiej strony będzie odpowiedzialny za zmiany w obszarze szeroko pojętej kultury.

źródło: PAP za Bankier.pl

Sharda Europe Sp. z o.o. jest od kilku lat członkiem Business Club of Europe.

Sharda Polska Sp. z o.o. została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w X edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2015 na podstawie wiarygodnych danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.