Aktualności

W Polsce mniej „biedy” niż we Francji i Wielkiej Brytanii

Odsetek osób dotkniętych tzw. deprywacją materialną i społeczną był w Polsce niższy niż we Francji, Belgii czy Wielkiej Brytanii – wynika z danych Eurostatu. Zasięg tak definiowanej „biedy” w naszym kraju znacznie zmalał w ostatnich latach.

Jak wynika z opublikowanych dziś danych, w 2016 r. największy odsetek osób pogrążonych w tak specyficznie definiowanym ubóstwie odnotowano w Rumunii (50 proc.), Bułgarii (48 proc.) i Grecji (36 proc.). Na drugim biegunie znalazły się Szwecja (3 proc.), Finlandia (4 proc.) i Luksemburg (5 proc.).

Polska z wynikiem 12 proc. uplasowała się na dwunastym miejscu w unijnym zestawieniu. Tuż za naszymi plecami europejscy statystycy umieścili Francję (12,7 proc.), Wielką Brytanię (13 proc.) oraz Belgię (13,3 proc.).

Warto podkreślić, że jeszcze dwa lata temu odsetek osób dotkniętych deprywacją materialną wynosił w Polsce 20 proc., co dawało nam szesnastą lokatę w Unii, gdzie średnia wynosiła 19,3 proc. Średnią unijną przebiliśmy w 2015 r. (16 proc. wobec 17,2 proc. w UE), co dało nam awans na piętnastą pozycję.

źródło: Bankier.pl