Aktualności

Symbol dobrej żony – kwiat ruty

Redakcja serwisu WifeDay.org na symbol dobrej żony wybrała kwiat ruty, gdyż roślina ta uznawana jest na Litwie za znak cierpliwości i wytrzymałości oraz czystości i dziewictwa. W dawnej Polsce wierzono, że ma moc odwracania czarów i odpędzania zła.  Od 2 czerwca 2015 r.  kwiat ruty jest więc globalnym symbolem dobrej żony, wyrosłym z kultury Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

 

Z symbolem żony był problem. Wyszukiwarki internetowe nie podawały żadnych odpowiedzi.

Spośród trzech kobiet, zapytanych o symbol żon, dwie z wyższym wykształceniem odpowiedziały, że wałek, a jedna z wykształceniem zawodowym, że nie wie.

Z wałkiem nie ma wiele pozytywnych skojarzeń.

Drugie skojarzenie to welon, ale on jest raczej symbolem panny młodej. No i trudny jest do graficznego przedstawienia.

Redaktor naczelny WifeDay.org poszedł więc śladem świętej Moniki, patronki żon, w której dniu 27 sierpnia serwis WifeDay.org ustanowił Dzień Żony?.

Niestety, jej atrybuty, czyli welon wdowy, księga, krucyfiks, różaniec, są symbolami za mało wyróżniającymi żony.

Lepszy efekt dał trop związany z cechami charakteru świętej Moniki?

Jaka była święta Monika?

Cierpliwa, wyrozumiała i wytrzymała.

Co jest symbolem cierpliwości?

Wyszukiwarka internetowa wskazała na rutę.

La Flora:

Ruta cieszy się szczególnym znaczeniem u Litwinów. Jest uznawana za symbol cierpliwości i wytrzymałości, jako że raz posadzony krzak ruty może przetrwać setki lat.

Wikipedia o rucie

Na Litwie ruta uważana jest za symbol czystości i dziewictwa. Występuje w wielu ludowych piosenkach. Panna młoda przed ślubem nosiła na głowie wianek z ruty, który po nocy poślubnej zostawał spalony. W Anglii natomiast ruta symbolizowała dawniej żal po utraconym dziewictwie.

Image

Kwiat ruty. Źródło: Wikipedia.

Jej własności lecznicze znane były już w starożytności, używano jej wówczas jako środka rozkurczowego i moczopędnego[5].
Żydzi płacili świątyni podatek (dziesięcinę) m.in. również dostawami ruty. Wiemy o tym z Ewangelii Łukasza (11,42). Już wówczas była ona rośliną uprawną. W grę wchodzi również drugi gatunek ruty, pospolicie występujący w Izraelu – Ruta chalepensis[8].
W Polsce istniało dawniej przekonanie o niezwykłych własnościach tej rośliny. Wierzono, że ma moc odwracania czarów i odpędzania zła.

 

 

Kwiaty ruty jest przepiękny. Jest ślicznym symbolem graficznym dobrej żony. W jego kształcie można robić piękne naszyjniki, broszki i pierścienie.

Od 2 czerwca 2015 r.  kwiat ruty jest więc globalnym symbolem dobrej żony, wyrosłym z kultury Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

 

 Jerzy Krajewski, redaktor naczelny WifeDay.org i  Magazynu Przedsiębiorców „Europejska Firma”