Wyróżnieni

Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bochni to Brylant Polskiej Gospodarki, Gepard Biznesu i Wielki Modernizator 2022

Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bochni została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XVII edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2022, XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 i XI edycji Konkursu Wielki Modernizator 2022 na podstawie danych finansowych.

Rozwija się bowiem dynamicznie – średnia z dynamik przychodów i zysku netto w latach 2019-2020 wyniosła w jej przypadku 11,7 proc. To przyniosło jej tytuł Gepard Biznesu 2022.

Wartość rynkowa spółki w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 82,1 mln zł, co dało jej tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

W latach 2019-2020 dokonała odpisów amortyzacyjnych na kwotę 2,1 mln zł, dzięki czemu zyskała tytuł Wielki Modernizator 2022.

Jest najstarszą (istniejącą od 1919 roku), największą i najbardziej konkurencyjną siecią handlowo-produkcyjna na lokalnym rynku. Postawiła na nowoczesny, sprawnie działający handel detaliczny, produkcję piekarsko-ciastkarską i masarską oraz gastronomię.

W skład sieci wchodzi 10 sklepów. Chlubą i wizytówką „Społem” jest największy i najnowocześniejszy w mieście Supermarket „S” o powierzchni 4500 mkw. Wszystkie sklepy są skomputeryzowane (tworzą wspólną sieć komputerową) i wyposażone w klimatyzację. Wyróżniają się wśród innych jednakowym wystrojem i kolorystyką.

Zdjęcie ze strony https://spolem.bochnia.pl

Zastosowane w sklepach nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne systemy chłodnicze i grzewcze to produkt lokalnych firm, z którymi spółdzielnia współpracuje. Oferuje zawsze bogaty asortyment w atrakcyjnych cenach oraz liczne promocje i degustacje.

Bocheńska „Społem” to również działalność produkcyjna. Ma dwa zakłady produkcyjne: piekarsko-ciastkarski i masarski. Nowoczesna technologia i tradycyjne receptury są gwarancją wysokiej jakości jej wyrobów.

Warto też wspomnieć o gastronomii. Prowadzi restaurację „Jubilatka” i Bar Mleczny. Restauracja cieszy się uznaniem zarówno wśród mieszkańców Bochni, jak i przyjezdnych. Przyciąga miłą atmosferą, smaczną kuchnią oraz wysokim poziomem świadczonych usług. Bar Mleczny kusi natomiast domowymi potrawami w bardzo niskich cenach.

Spółdzielnia dba nie tylko o swych członków i pracowników (organizuje dla nich m.in. wycieczki, pikniki, bilety do kina i teatru), ale wspiera także potrzebujących. Uczestniczy w rozmaitych akcjach dobroczynnych na rzecz Caritas, miejscowego Domu Dziecka oraz Domu Pomocy Społecznej. Sponsoruje również sport i podejmowane w szkołach przedsięwzięcia pedagoficzno-wychowawcze.

„Społem” PSS na stałe wpisała się w krajobraz Bochni. Logo Spółdzielni jest znane i rozpoznawane przez każdego mieszkańca, klienta i przedsiębiorcę regionu. Firma od wielu lat stabilnie działa na konkurencyjnym rynku. Celem załogi i członków spółdzielni jest ciągłe podnoszenie poziomu świadczonych usług, dbałość o zadowolenie klientów oraz rzetelna i profesjonalna współpraca z kontrahentami.

Więcej informacji o firmie pod adresem: https://spolem.bochnia.pl

#europejskafirma #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe ponad 200 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski