Wyróżnieni

Spółdzielnia Mieszkaniowa Śnieżka to Brylant Polskiej Gospodarki 2022

Spółdzielnia Mieszkaniowa Śnieżka w Krakowie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2022 na podstawie danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Wartość rynkowa przedsiębiorstwa w marcu 2021 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 42 mln zł, co dało mu tytuł Brylant Polskiej Gospodarki 2022.

Powstała w maju 1982 r. Jej zasoby to budynki przy Mazowieckiej 16, ul. Garbarskiej 16, Zdunów 18 i na Osiedlu „Złocień”. Dwa pierwsze zostały oddane do użytkowania w latach 1988 i 1992,  a w 2002r. budynek przy ul. Zdunów 18. Szybki rozwój spółdzielni rozpoczął się od 1994 roku, kiedy rozpoczęto inwestycje na terenach obecnego Osiedla „Złocień” Bieżanowie i do 2021r. działalność spółdzielni koncentrowała się na jego rozbudowie. Teren, na którym zlokalizowano osiedle, był nieuzbrojony. Spółdzielnia od podstaw wykonała niezbędną infrastrukturę techniczną dla osiedla Złocień tj. sieci: wodociągową, kanalizacji sanitarnej i opadowej oraz drogi dojazdowe. Rozbudowa Osiedla Złocień była realizowana etapami, co roku oddawane były do użytkowania kolejne budynki.

Zdjęcie ze strony https://www.sniezka.krakow.pl

W ramach rozbudowy Osiedla Złocień, spółdzielnia konsekwentnie podejmowała działania zmierzające do realizacji usług ułatwiających mieszkańcom codzienne życie na osiedlu. Spółdzielnia nie ograniczyła się jedynie do budowy nowych budynków mieszkalnych. W ramach zagospodarowania terenu powstała bogata infrastruktura społeczna: żłobek, 2 przedszkola, przychodnia, bank, biblioteka, lokale usługowe i liczne sklepy. Spółdzielnia zorganizowała też atrakcyjną przestrzeń wspólną dla mieszkańców, budując infrastrukturę służącą rekreacji. Dzieci mogą spędzać czas na bogato wyposażonych placach zabaw, rowerzyści mają do dyspozycji ścieżki rowerowe, pumptrack, amatorzy piłki – dwa boiska do koszykówki i kometki. Miłośnicy tenisa mogą zagrać na wybudowanym przez spółdzielnię komfortowym korcie, a chcący poprawić kondycję fizyczną mogą poćwiczyć na urządzeniach siłowni zewnętrznej fitness i plenerowej siłowni typu „Street Workout Park”.

Dotychczasowy dorobek inwestycyjny spółdzielni to 37 budynków wielorodzinnych z 1857 mieszkaniami (84 tys. mkw p. u. m.), 22 domy jednorodzinne, garaże, miejsca postojowe i lokale użytkowe.

Wizytówką Spółdzielni Mieszkaniowej „Śnieżka” są sprawdzone na przestrzeni wielu lat inwestycje, które owocują powstaniem nowoczesnych i atrakcyjnych cenowo mieszkań. Dzięki temu S.M. „Śnieżka” cieszy się uznaniem i renomą, a realizowane przez nią inwestycje są finalizowane terminowo i w granicach zakładanych kosztów.

Więcej informacji o firmie na stronie internetowej https://www.sniezka.krakow.pl

#europejskafirma.pl #instytuteuropejskiegobiznesu #wyróżnieniadlafirm #brylantpolskiejgospodarki #businessbrilliant #najcenniejszefirmy #gepardbiznesu #businessgepard #mocnafirmagodnazaufania #strongcompany  #efektywnafirma #effectivecompany #WorldwideCompany #WielkiModernizator

Informacja o portalu Europejska Firma.pl i Instytucie Europejskiego Biznesu

Portal EuropejskaFirma.pl i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. Od 2006 roku dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 300 tysięcy firm w Polsce. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r. Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Konkurs Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł. Tytuł Wielki Brylanty Polskiej Gospodarki otrzymują firmy warte więcej niż 100 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 2 mln zł.

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 5 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.

Metodologia liczenia wartości rynkowej

Wartość rynkowa firm szacowana jest w sposób bardzo uproszczony przez porównaniu do wycen spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Do obliczeń wykorzystywane są wskaźniki C/Z (cena do zysku netto) i C/WK (cena do wartości księgowej, czyli cena do sumy kapitału własnego i zysku netto) średnie dla spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, liczone przez analityków GPW.

Wskaźniki do liczenia wartości rynkowej spółek krajowych  w marcu 2021 r.

C/Z: 34,6

C/WK: 1,05

źródło: Biuletyn Statystyczny GPW https://www.gpw.pl/pub/GPW/statystyki/statystyki_miesieczne/202103_GPW.pdf

Według wskaźników giełdowych z marca 2021 r. zostały policzone dwie wartości rynkowe firmy w marcu 2021 r. Jedna to iloczyn zysku netto w 2020 r. i wskaźnika C/Z w marcu 2021 r., a druga to iloczyn wartości księgowej w końcu 2020 r. i wskaźnika C/Wk w marcu 2021 r. Średnia arytmetyczna z tych wartości rynkowych to szacowana wartość rynkowa firmy w marcu 2021 r.

Autor: Jerzy Krajewski