Dla ZdrowiaInstytut

Rok 2020 skrócił życie Europejczykom. Polska w niechlubnej czołówce

W 2020 roku statystycy odnotowali spadek oczekiwanej długości życia w niemal wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Największy regres odnotowano w Liechtensteinie, Hiszpanii, Bułgarii, Polsce, Litwie i Rumunii.

Średnia oczekiwana długość życia w momencie urodzin w Europie przez poprzednie 60 lat zwiększała się w średnim tempie dwóch lat na dekadę. Ale rok 2020 naznaczany pandemią COVID-19 i znaczącym pogorszeniem dostępności usług medycznych przyniósł ostrą korektę tej tendencji – wynika z danych Eurostatu.

Wśród 30 krajów  Europejskiego Obszaru Gospodarczego czyli państw UE i EFTA oraz Szwajcarii tylko w trzech odnotowano wzrost średniej oczekiwanej długości życia. Było to w Norwegii (o 0,3 roku) oraz w Danii i Finlandii (o 0,1). Najsilniejsze skrócenie oczekiwanej długości życia nastąpiło w Liechtensteinie (o 2,4 lat), Hiszpanii (o 1,6 roku), Bułgarii (o 1,5) oraz w Polsce, Litwie i Rumunii (po 1,4). Wyraźny regres pod tym względem odnotowały także Belgia i Włochy (po -1,2) oraz Czechy i Słowenia (po -1), a także Luksemburg i Słowacja (-0,9). Wciąż nie znamy statystyk dla Irlandii i Estonii.

źródło: Bankier.pl