Aktualności

Przedsiębiorcy zadowoleni z rozwoju polskiej gospodarki, ale liczą na więcej

Polska gospodarka rośnie w tempie ok. 4%. Jest to oczywiście zasługa nie tylko państwa, lecz w dużej mierze także sektora biznesowego. Co zdaniem przedsiębiorców należy zmienić, aby nasz kraj mógł się rozwijać jeszcze lepiej?

Z zazdrością na Rumunię

„Wzrost 4% w żaden sposób nas nie satysfakcjonuje. Patrzymy np. na Rumunię, która ma ponad 8% wzrostu gospodarczego. My jako polscy przedsiębiorcy uważamy, że jesteśmy jeszcze na początku drogi. Czekamy na realizację postanowień Konstytucji dla biznesu. Wiemy, że mamy do pozyskania sporo funduszy z PARP-u czy innych instytucji, które wspierają inwestycje” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Tomasz Janik, prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Rzeczywistość przedsiębiorcy bywa trudna

Przed przedsiębiorcami ciągle stoją jednak liczne wyzwania. Naprzód wysuwają się bariery biurokratyczne. Bardzo często są one stawiane przez administrację lokalną i to należałoby zmienić. Po drugie problemem dla firm jest sytuacja na rynku pracy, powodująca, że przedsiębiorcy muszą stawiać na jeszcze większą automatyzację. A nie zawsze przychodzi to łatwo.

Dobre prawo zwiększy konkurencyjność

Poza tym na pewno potrzeba nowych regulacji, które pomogą naszym firmom lepiej funkcjonować, nie tylko w okresie korzystnej koniunktury, lecz także w gorszych czasach. „Trudno nam konkurować know-how, kapitałem czy technologiami. Natomiast z pewnością możemy konkurować jakością prawa i instytucjami. To może być nasza istotna przewaga konkurencyjna” – stwierdza Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.