Światowa Firma

Preply wchodzi na rynek edukacji językowej w Brazylii

Preply, start-up umożliwiający naukę języków obcych z pomocą korepetytorów lokalnych i online z wykorzystaniem platformy Skype, wchodzi na kolejny rynek. Po udanych startach na Ukrainie, w Rosji, na Białorusi, w Kazachstanie i w Polsce przyszedł czas na zupełnie nowe rynki.

Od stycznia 2016 platforma jest dostępna, w pełni zlokalizowana, w Brazylii. Start brazylijskiej wersji  serwisu Preply na początku roku to nie przypadek. Trwające właśnie gorące lato w Brazylii to nie tylko czas największego na świecie karnawału z  barwnymi korowodami samby trwającymi całe dzień i noc, ale również jest to czas, w którym przeważająca część kraju rozpoczyna nowy rok szkolny. A więc także naukę języków obcych.

Image

Image

Rynek edukacji językowej w Brazylii ma olbrzymi potencjał. To dziś jeden z najdynamiczniej rozwijających się krajów świata i już teraz dziewiąta gospodarka świata wg danych Banku Światowego. To także piąty pod względem ludności kraj na świecie – według danych z 2014 roku, zamieszkuje go dzisiaj ponad 206 mln ludzi, a 55 % z nich ma dostęp do Internetu. Zapotrzebowanie na specjalistów znających języki obce rośnie więc w tempie błyskawicznym, wraz z pojawianiem się kolejnych inwestorów, wzrostem dostępu do sieci i rozwojem firm lokalnych.

Już teraz, zaledwie po miesiącu działalności, w brazylijskiej bazie Preply zarejestrowanych jest ponad 300 nauczycieli i ta liczba rośnie każdego dnia: – Na tle ogólnej liczby nauczycieli, którzy świadczą swoje usługi na platformie, kilkaset Brazylijczyków łatwo jest przeoczyć – mówi Kirill Bigai, współzałożyciel i CEO platformy Preply. – Niemniej umiarkowany poziom konkurencji na lokalnym rynku pozwoli nam szybko dokonać jakościowego skoku naprzód i w szybkim czasie zbudować bazę klientów.

Ułatwi to w pełni zlokalizowany na portugalski serwis Preply – www.preply.com/pt oraz wprowadzenie  płatności za pomocą brazylijskiego reala (BRL). Warto również podkreślić, że serwis umożliwia wyszukiwanie korepetytorów zarówno do nauki online, jak i pozwala na znajdowanie ich w najbliższej okolicy – wystarczy wpisać kod pocztowy. Jest to niezwykle istotne w Brazylii, gdzie wciąż dominuje tradycyjny model udzielania korepetycji, a wiele osób wciąż czeka na dostęp do szybkiego łącza internetowego.

W naszych działaniach wspiera nas Lucia, pierwsza stażystka z grupy studentów z Brazylii, których zaprosiliśmy do współpracy. Lucia już zadomawia się w biurze. Do jej głównych obowiązków należy wsparcie portugalskich korepetytorów (w języku portugalskim) oraz przeprowadzanie badań na rynku brazylijskim. Poznaje też słowiańską kulturę: w ramach swoistego chrztu bojowego, kobieta z gorącej i słonecznej Brazylii z werwą wzięła kąpiel w lodowatej wodzie jak prawdziwy mors.

O PREPLY :

Preply  to dziś już ponad 47 000 uczniów i ponad 17 000 nauczycieli. Co więcej,  co miesiąc odnotowywany jest  wzrost o co najmniej 5%. Ostrożne szacunki wskazują, że do końca 2016 roku z Preply będzie korzystać ponad 80 000 uczniów i 30 000 korepetytorów. Oznacza to, że na naszych oczach rośnie międzynarodowe narzędzie do nauki języków i poznawania nowych, czasem bardzo odległych kultur. Zaleta platformy – możliwość wyboru korepetytora, nie tylko spośród miejscowych nauczycieli, ale i nauczycieli pracujących w systemie on-line z dowolnego miejsca na świecie. Tutaj możliwych jest wiele geograficznych i ekonomicznych wariantów: zdalnym nauczaniem języka angielskiego może zająć się nawet student z RPA, który mieszka w Warszawie. Płatności za zajęcia można dokonać za pomocą samej platformy. Natomiast cenę za zajęcia, korepetytor określa samodzielnie. Zajęcia odbywają się zarówno lokalnie, jak i za pośrednictwem Skype. Zajęcia za pośrednictwem Skype są bardziej popularne i stanowią 70% ogólnej liczby zleceń serwisowych. W zależności od kwalifikacji nauczyciela, a także jego miejsca zamieszkania, ceny wahają się od 5 zł, aż do 400 zł za godzinę. Preply zajmuje 100% opłaty pierwszej lekcji, jako opłatę serwisową i tym samym daje 50% gwarancję zwrotu pieniędzy lub wymiany korepetytora, jeżeli obecny nam się nie spodobał. Za każde kolejne zajęcia pobierana jest opłata w wysokości 9,5%.

Początkowo serwis Preply pomagał znaleźć lokalnego korepetytora, bądź korepetytora za pośrednictwem Skype jedynie dla języka angielskiego. Zespół firmy bardzo szybko dodał jednak inne języki obce, a od września 2015 roku na platformie można znaleźć nauczyciela praktycznie każdego przedmiotu szkolnego, a także pomagającego nam rozwinąć inne pasje np. śpiew czy też granie na instrumentach. Firma planuje także swoją ekspansję w krajach Europy Zachodniej, co w bardzo krótkim da dostęp do  bazy blisko 700 mln potencjalnych odbiorców.

Firma Preply.com działa od 2013 r. Jest zarejestrowana w USA. Główne biuro ma Kijowie. W 2015 r. miała 600 tys. dolarów przychodów. Zatrudnia na całym świecie 20 osób, powiedział magazynowi „Europejska Firma”  Sergiy Myshko PR Manager Preply.com .